Hemcinsime elimde olmadan ilgi duyuyorum, ne yapmalıyım?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben de vesvese hastalığı var bir türlü kurtulamıyorum. On yaşından beri var bende bu hastalık ben aynı cinsten yani kız kıza duygularım oluyor. Biliyorum dinen caiz değil günah ama bir türlü kutulamıyorum. Kur’an okuyorum, Risale-i Nur derslerine katılıyorum, namazımı kılıyorum, her şeye dikkat etmeye çalışıyorum ama bu meseleyi bir türlü halledemedim. Yapmak istemiyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum. Her yolu denedim kurtulmak için ama bir türlü kurtulamıyorum!…

Rahatsızlığınızı pratiğe döküyor musunuz bunu bilemiyoruz ama böyle bir rahatsızlığın, fiiliyata çıkmadıktan sonra zararı olmaz kanaatindeyiz. Hem bu şekilde günah da değildir. Çünkü sizin elinizde olmadan oluşan bir duyguyla hemcinsinize ilgi duyuyorsunuz. Önemli olan, birincisi bu ilgiyi içeride bastırmak ve pratiğe dökmemek, ikincisi de bu olumsuz duygulara kapıldığınızda vaziyet değiştirmek (mesela namaza başlamak, dua etmek, kitap okumak, başka şeyler düşünmek gibi) ve hemen o zararlı şerarelerin atmosferinden kurtulmaktır. Pratiğe dökmeme konusunda yapacağınız şeyler iradidir. Yani, bir bayanla elden geldiğince temas etmemeye ve bunları düşünmemeye çalışırsınız. İnşaallah böylece zamanla tesirinden kurtulursunuz. Allah’tan ümidinizi kesmeyin ve duayı dilden bırakmayın. Bazen yıllarca süren bir hastalık, sağlam bir teveccühle (Allah’a yönelmeyle) ve kuvvetli bir imanla bir anda iyileşebilir. Çünkü her şey Allah’ın elindedir. Şafi O’dur, Hafiz O’dur. Allah Şifalar versin..

Aynı minvalde sorulan bir soruya başka bir cevabımız:

En başta bunun bir imtihan olduğunu bilmeli ve size yüksek dereceler kazandıracak böyle bir tepeyi başarıyla aşmaya çalışmalısınız. Evet, yaşadığınız hal, Allah’ın izniyle aşılabilir bir tepedir.

Karşı cinse olan ilgi, tabiîdir, beşeridir. Ancak hemcinse karşı ilgi tabiî değildir, hatta tiksindiricidir ve bu bir hastalıktır. Bu hastalığın biyolojik yönü de olabilir psikolojik tarafı da. Biyolojik yönünü kontrol ettirmek gerekir. Belki hormonlar arasında bir bozulma olmuştur ve sıhhî olarak tedavisi mümkündür. Psikolojik tarafı ise, ya psikiyatriste gitmek suretiyle ya da maneviyatla halledilir. Sahasında uzman, işini güzel yapan ve mümkünse dindar veya dine karşı saygılı bir psikiyatriste görünebilirsiniz.

Bunun yanında kendinizi manevi olarak sürekli dolu ve meşgul tutmaya çalışırsınız. Oruç tutar, namazlarınızı daha uzun kılar, secdede biraz fazla kalır, cennetin sürpriz ve dünyayı unutturacak güzelliklerini tefekkür eder, cehennemin dehşetini nazara alırsınız. Aynı zamanda nefsin kötülüklerine karşı Yâ Hafîz, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Nasîr, Yâ Mümît ismini istediğiniz zaman çekebilir, Cevşen’i günde bir kez bitirmeye çalışırsınız.

Pratik hayat açısından da alacağınız tedbirler vardır. Mesela mecbur olmadıkça dışarıya çıkmaz, iradi olarak bir erkekle ya da kadınla baş başa kalmaz, bakışlarınıza sahip çıkmaya çalışır, hayallerinize olumsuz duyguları getirmemeye gayret eder, içinde ne olduğunu bilmediğiniz yiyecekleri yememeye özen gösterirsiniz. Bir de eğer evli değilseniz hemen evlenmeye bakın.

Dünyada hiç bir dert dermansız değildir. Yeter ki kul, dermanı arayacağı kapıyı iyi bilsin. Kapı her zaman bellidir: Allah’a sığınmak. O’na yapılan sağlam bir teveccühle her şey hallolur. Bununla beraber sebeplere riayeti de ihmal etmemek gerekir. Evet, Allah’tan ümidinizi kesmeyin ve duayı dilden bırakmayın. Bazen yıllarca süren bir hastalık, sağlam bir teveccühle (Allah’a yönelmeyle) ve kuvvetli bir imanla bir anda iyileşebilir. Çünkü her şey Allah’ın elindedir. Şafi O’dur, Hafîz O’dur.

Etiketler:, , ,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

25|24|O gün, konakladıkları yer çok hayırlı, dinlenip eğlendikleri yer çok güzel olanlar, cennet halkıdır.
Sura 25