Hocaefendi ile yakazaten görüştüğünü iddia edenler olabiliyor, bu mümkün müdür?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Hocaefendi bir sohbetinde Risaleleri sürekli okumamız gerektiğinden bahsediyor. Buna karşılık Peygamber Efendimiz ya da Üstad Bediüzzaman tarafından mukabele görebileceğini, onları rüyasında müşahede edebileceğini anlatıyor. Bir başka konuşmasında diyor ki ”Bazı hemşirelerimiz “ben Hocaefendi ile yakazaten açık açık görüşüyorum” diyorlarmış. Ben kimseyle görüşmüyorum”. Böyle görüşmeler mümkün müdür? Hocaefendi’nin ben görüşmüyorum demesini nasıl anlamalı?

Muhterem kardeşim, bizim ve sizin için asıl olan şey, Hocaefendi’yi Üstadı rüyada yakazada görmek değildir, aldanmayın. Gördüğünüz kişi Üstaddır ya da değildir, Hocaefendidir ya da değildir bu çok önemli değil, önemli olan insanın hayatını istikametli yaşaması, Sünnete tabi olması, okuması gerekenleri okuması, yapması gerekenleri yapmasıdır. Rüyalara yakazalara bağlı yaşamak insanı bir süre sonra rüya ve yakaza insanı haline getirir. Sonra da rüya görmeyince yakazada birileriyle buluşamayınca ümidi kırılır, yoldan çıkar gider.

Siz okursunuz, okumaya yoğunlaşırsınız, Allah da Üstadı Hocaefendiyi rüyanıza misafir edebilir, size bir mükafaat verebilir. Fakat bu aynı zamanda bir imtihandır da. Gururlanma imtihanı, kendini bir derecede görme imtihanı.. Dolayısıyla; insan rüyada büyük zatları görünce sevinir/sevinmeli, şükreder/şükretmeli ama aynı zamanda istiğfarda da bulunmalıdır. Çünkü insan rüyasıyla gurura kapılabilir. Hem bir kitap, o kitabın yazarını rüyada görmek için okunmaz, burada da aldanılmamalı.

Üstad ve Hocaefendi rüyalara girer. Rüyada görülen kişilerin o zatlar olduğu hissi insana rüyada verilir. Yani insan, Üstad ve Hocaefendiyi rüyasında görüyorsa bunlar onlardır. Hocaefendi’nin “Ben rüyada/yakazada kimseyle görüşmüyorum” demesi, hususi bir manadadır ya da “bu iş benim irademe bağlı değil” demek istemiş olabilir. Konuşmasının öncesine sonrasına bakmak lazım. Bununla beraber Hocaefendi kendisinin rüyalarda, yakazalarda görülmesini inkar ediyor değildir. Zira Hocaefendiyi rüyada, yakazada gören dünya kadar insan var ve bunların bir kısmını Hocaefendi kendisi de duyuyor, dinliyor.

Hasılı, rüyalar ve yakazalar bir müjde olabilir belki ama aynı zamanda imtihandır da. İyiye yorumlanmalı ama kesinlikle rüyalara/yakazaya göre hareket etmemeli.. Zira bizim nasıl hareket edeceğimiz, Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) tarafından beyan edilmiş, bu beyanlar Üstad ve Hocaefendinin söz ve yaşayışlarıyla bugün en güzel şekliyle açıklanıp ortaya konulmuştur.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

83|9|Rakamlandırılmış bir kitaptır o.
Sura 83