Buradasınız: Ana SayfaKAYNAKLARİlmihal
    

İmamlığın Şartları

Yazar : Akademi A. Heyeti


Tarih : 6/2/2011

İmamın bâliğ (ergin), bâliğ (belli bir aklî olgunluk düzeyine ulaşmış) ve tabii ki Müslüman olması şarttır. Hanefî mezhebi alimlerine göre küfrü gerektirecek bir inancı bulunan bir kimsenin arkasında namaz kılınmaz. Şefaati, kabir azabını ve hafaza meleklerini inkâr etmek gibi... Fasıkın (aşikare haram işleyenin) ve bid'at sahibi olanın (din işlerine dinde olmayan şeyleri karıştıranın) imameti tahrimen mekruhtur. Çünkü fasık din işlerinde saygılı bulunmaz, İmam Muhammed ile İmam Malike göre, bunlara uymak esasen caiz değildir.

İmam olacak kimsenin erkek olması şarttır. Kadın, erkeklere imam olamaz. Bununla birlikte kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılmak istediklerinde içlerinden biri imam olabilir. Ne var ki kadının kadına imamlığı hoş görülmemiştir (mekruh). Bununla birlikte eğer kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılacak olurlarsa, İmam olacak kadın aralarında durur, onların önüne geçmez. Bu öne geçme de mekruhtur. Yine bir cenaze namazında sadece kadınlar bulunuyorsa, bu durumda içlerinden biri imam olup cenaze namazı kıldırabilir.

İmamlık yapabilmek için namaz sahih olacak kadar Kur'an'ı ezbere okuyabilmek (kıraat) şart olduğu gibi, özürlü olmayıp sağlam olmak ve namazın sıhhat şartlarından birini yitirmiş olmamak gerekir. Özürlü olan kimse, özürsüze imam olamayacağı gibi, necasetten taharet şartını veya setr-i avret şartını yerine getirmemiş kimse, bu şartları yerine getirmiş olan kişiye imam olamaz.