İletişim Hatalarımızı Nasıl Düzeltebiliriz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İletişim hatalarını düzeltmek için tavrımızı korku, öfke, saygısızlık ve kontrol kavramlarından sevgi ve anlayış kavramlarına doğru değiştirmeliyiz. Bu şekilde, ebeveyn olarak uzun vadeli hedeflerimizi hatırlayabilir ve çocuklarımızın görüş açılarına olan ilgimiz ve temel erdem ve yeteneklerine olan inancımızı gösterebiliriz. Kendimizi çocuklarımızla aramızda uçurum yaratacak bir çatışma içinde bulursak kendimize “Korkum ve öfkemle mi, sevgim ve güvenimle mi hareket ediyorum?”diye sorabiliriz. Ebeveynlerin iktidar mücadelesi, isyankarlık ve intikamla sonuçlanacak türden hataları yaptıktan sonra anlayış ve iletişimi geliştirmelerine yardımcı olacak anlayış biçimleri ve becerilerin kısa bir listesini vermeye çalışalım.

1) Kuralın ifadesinden çok anlamına geri dönün. (Beraber yemenin anlamı sevgi ve paylaşma duygularının yaşanmasıydı. “Burada ol, yoksa…”cümlesi kuralın ifadesiydi.)

2) Kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde çocuklarınıza davranın. Onlara anlayış ve saygı gösterin. (Bir televizyon programı seyrettiğiniz için birinin sizi bir şeyden mahrum bırakmasını nasıl karşılardınız?)

3) Sizin için neyin ve neden önemli olduğunu paylaşın. (Sevgi ve saygı mesajını verdiğinize emin olun.)

4) Çocuklarınız için neyin ve neden önemli olduğunu öğrenin.

5) Kurallara istisnalar yapmaya istekli olun. Bu her şeye izin vermeyle aynı şey değildir.

6) Herkesin ihtiyaçları ve isteklerini karşılayacak bir düzen bulmak için aile toplantıları düzenleyin.

Farika Teymur Artır

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|26|Şu bir gerçek ki Allah, bir sivrisineği hatta onun da üstündeki bir varlığı örnek göstermekten sıkılmaz. Böyle bir durumda, inananlar bilirler ki o, Rablerinden bir gerçektir. Küfre sapmışlar ise şöyle derler: "Allah, bunu örnek vermekle ne demek istedi?" Allah onunla birçoğunu saptırır, birçoğunu da onunla doğruya ve güzele kılavuzlar. Allah onunla yoldan çıkmışlardan başkasını saptırmaz.
Sura 2