İlmi çalışmalar sadaka-i cariye olarak düşünülebilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bilimsel makaleler, Allah’ın yeryüzünde yaratıp, işlettiği kanunları anlatsa da genellikle imanı arttıran, insanı Allah’a yönlendiren bir konu ve içeriğe sahip olmuyor. Bilimsel makaleleri sadaka-i cariye kapsamında değerlendirmek mümkün mü?

İlmi makaleler, eğer Allah’a işaret ediyor, her şeyi O’na bağlıyorsa, sadakayı cariye ya da kendisinden yararlanılan bir ilim olarak kabul edilebilir ve hep sevap getireceği ümid edilir. Ancak bazen konum ve şartlar gereği her zaman Allah denemeyebiliyor. Allah denilse, bazıları tarafından bilim adamının önüne geçiliyor ve yükselmesine hizmet etmesine imkân verilmiyor. Bu durumda niyet devreye girer. Halis niyetle yazılan ve kainattaki, insandaki harika sistemi ortaya koyan her yazı; neticeyi evrime, sebeplere, tabiata, kendi kendine olmaya bağlamadıktan sonra inşaallah hizmettir ve hep sevap kazandırır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|27|Ey âdemoğulları! Şeytan, ana-babanızı, edep yerlerini onlara göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi, sakın size de bir fitne musallat etmesin. Çünkü o ve kabilesi sizi, onları göremeyeceğiniz yerden görürler. Biz o şeytanları, inanmayanlara dostlar yaptık.
Sura 7