İmam nikahını ailemin zoruyla bozdum. Tekrar nikah kıyabilir miyiz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İmam nikâhıyla ilgili bize birçok soru ve problem geliyor. Ve biz her defasında nişanlılık döneminde rahat görüşebilmek veya değişik sebeplerden dolayı imam nikâhı kıydırmanın doğru olmadığını ifade ediyoruz. Ve ancak düğüne bir hafta gibi az bir zaman kala ya da resmi nikâhtan sonra imam nikâhının kıydırılması gerektiğinin üzerinde duruyoruz. Çünkü imam nikâhı kıydıran çiftler arasında yaşanan vahim neticelere dair sorulara çok muhatap oluyoruz.

Dinimiz evlenecek çiftlerin birbirlerini iyice tanıyabilmeleri ve evlilik adına doğru bir karar verebilmeleri için nişanlılık devresi diye evlilik öncesi bir süreç belirlemiştir. Biz de buna uymalı ve kesinlikle rahat görüşebilmek için imam nikâhı kıymamalıyız. Çünkü bu durum genellikle suistimal ediliyor veyahut da değişik problemler çıkıyor. Hele bir de ailelerden habersiz kıyılan dini nikâhlar var ki, bu tamamen yanlış bir uygulamadır.

İşte siz de bir kere baştan bu hata ile işe başlamışsınız. Olan olmuş. Şu andaki durumunuza bakalım. Eğer hanımınızı daha bir kez boşadıysanız, geriye iki hakkınız kalmıştır ve onunla tekrar evlenebilirsiniz. Hatta eğer onu rici talakla (geriye dönüşü olan talakla) boşadıysanız ve hanımınızın iddet müddeti (yaklaşık dört ay) henüz bitmediyse, yeni bir nikâh kıymadan, ona geri döndüğünüzü bildirerek evliliğinizi devam ettirebilirsiniz.  Bayanın iddet müddeti bittiyse, yeni bir nikâh kıymanız gerekir. Bu da, iki şahit huzurunda, karşılıklı “kabul ettim” sözleriyle olur.

Ancak durumdan ailenizi haberdar edin. Ve daha önce yaşadığınız sıkıntıların tekrar yaşanıp yaşanmayacağını iyi düşünün. Ve hakikaten onunla evlenmenizin sizin için hayırlı olacağını düşünüyorsanız, o zaman buna devam edin. Ve çok uzatmadan resmi nikâhla evliliğinizi resmileştirin.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

21|66|İbrahim dedi: "Siz, Allah'ın berisinden, size hiçbir şekilde yarar sağlamayan, zarar veremeyen şeylere mi tapıyorsunuz?"
Sura 21