İnternette, reklâmlara tıklama yaparak para kazanmak caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Öncelikle, buradan kazanılan para ortaya konulan kayda değer bir emeğin karşılığı değil. Oturduğu yerden insan tuşlara tıklamak ve biraz da internet imkânından sarf etmekle para kazanıyor, bu durum şaibeye açıktır.

İkincisi, reklâmı yapılan şeylerin ne olduğu, nerelerde kimler tarafından üretildiği, nerelerde kullanıldığı vs. sorulara gönlünüzden gele gele cevap vermeniz mümkün değildir. Dolayısıyla mahiyetini bilmediğiniz zararlı şeylere aracılık yapıyor olabilirsiniz. Burada da bir şaibe, şüphe ve bilinmezlik var. Buradan hareketle caiz değildir.

Üçüncüsü, bu türlü para kazanma yolları insanı kumara doğru adım attırır. En azından emeksiz, tersiz para kazanma alışkanlığına iter. Halbuki dinimiz emeği ve sermayeyi beraber ele alır, emeğe biraz daha öncelik tanır.

Dördüncüsü, para kazanmanın dinimizde bir usulü, bir adabı ve kendine ait bir haysiyeti vardır. Bu türlü yollarla para kazanma ne usule, ne adaba ne de kazanmanın değerine uygun düşmemektedir.

Beşincisi, bu türlü şeyler, genel itibariyle bir Müslüman olarak içimize sinmeyen şeylerdir. Müslümanların içine sinmeyen hususlar her zaman şüphelidir, en azından uzak durmayı gerektirir.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|190|Allah onlara iyi huylu, barışçıl bir çocuk verince, kendilerine verdiği nimette ikisi birden Allah'a ortak koşmaya başladılar. Allah onların ortak koştuğu şeylerden arınmıştır.