İnternetteki oyun hesabını satmak caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Benim kardeşim bilgisayarda internet üzerinden online oyun oynuyor. Oyun ücretsiz. Oyun 1 den 100 e kadar kademe kademe ilerliyor. 100 e vardığınızda para kazanıyorsunuz. Kardeşim 3–4 ay evde oyunla uğraşmış 70 lere falan varınca arkadaşı hesabı kendisine satmasını söylemiş. Kardeşim de bir daha ben oynamayacağım diye tutmuş hesabı 200 liraya satmış. Şimdi diyor ki bu para haram mı?  3 ay uğraştım o oyunu 70. seviyeye getirene kadar diyor. Şimdi hocam sizce bu para haram mı helal mi?

Bir oyun oynanıyor ve bundan para kazanılıyor. Bu oyunu düzenleyen kim? Bu oyunu düzenlemekten maksadı, kazancı nedir? Bu oyunu oynamanın insana faydası nedir? Sadece bir zevkse, bu zevk için üç ay harcamak Allah’ın verdiği vakti boşuna öldürmek demek değil midir? Bu kadar vakti, dünyası ahireti adına bir şeyler kazanmak için harcasaydı daha iyi olmaz mıydı? Zevk için değil de paraya ihtiyacı olduğu için bu oyunu oynadıysa, üç ayı iki yüz lira için harcamaya değer mi? Üç ayda daha farklı bir iş yapsaydı daha fazla para kazanamaz mıydı?

Hâsılı, bu oyunun, Müslüman’a yakışır bir iş olmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden caiz diyemiyoruz. Kazanılan paranın bir fakire verilmesini tavsiye ederiz. Belki, bu kadar zamanı boşa harcamanın birazcık keffareti olur..

Müslüman akıllıdır, akıllı olmalıdır. Ebedi dünyaları kazanmak için verilmiş bir hayatı böyle lüzumsuz şeylerde çar çur etmek, aklı gereği gibi kullanmamak demektir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|186|Kullarım sana benden sorarlarsa ben Karîb'im, gerçekten çok yakınım. Dua edenin çağrısına, bana çağırıp yakardığı anda cevap veririm. Hadi onlar da bana karşılık versinler, bana inansınlar ki doğru ve iyiyi bulabilsinler.
Sura 2