İşlerim kötü gitmeye başladı ve borcum çok fazla ne tavsiye edersiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Birincisi, Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), fakirliğe karşı Vakıa suresini her gece okumayı tavsiye etmiştir.

İkincisi, yine Efendimize (aleyhissalâtü vesselam) ait bir dua gönderiyoruz..bu duaya sarılın, borçlarınızdan kurtulacağınıza inanarak okuyun.

Üçüncüsü, bahsedilen duaları yaparken bir taraftan da işlerinizde acaba dinimize ters bir kısım şeyler var mı bunu da gözden geçirin..Mesela faizle iş yapıyor musunuz, az verme, çok alma gibi tartıda-ölçüde usulsüzlük var mı.. söz verip sözünüzde duruyor musunuz..vs.

Dördüncüsü, bilhassa kış ve ilk-sonbahar aylarında kerahet vaktinde uyumayın, işinizin başına sabah erkenden gidin..Çünkü sabahın erken vakitlerinde bereket vardır. Yaz günlerinde biraz geniş davranıp uyuyabilirsiniz.

Beşincisi, her gün işyerinizde (mümkünse sabah başlarken) Fetih suresini okuyun, inşallah çok bereketini göreceksiniz..

Altıncısı, başınıza gelen her şeyi bir imtihan kabul edin.. her şeyi yaptığınız halde de bazen bu türlü şeyleri yaşayabilirsiniz.. Allah sizi dener. Sabrederseniz kazanırsınız..

Yedincisi, her şeyden önemlisi, iş yüzünden ibadetlerinizi aksatmayın..

Allah yâr ve yardımcınız olsun.

Dua:

Bir gün, Resûlullah(sallallâhu aleyhi ve sellem) mescide girdi. Orada EbûÜmâme adında Ensar’dan bir zat bulunuyordu. Peygamberimiz ona: “Ey EbûÜmâme, böyle namaz vakti olmadığı bir zamanda seni bu­rada oturuyor görmekteyim, nedir bu halin?” dedi. EbûUmâme, “Üzerime çöken üzüntüler ve borçlar, ya Resûlallah!.” cevabını verdi. Peygamber efendimiz buyurdular ki, “Sana bir takım sözler öğreteyim mi, onları söylediğin zaman, Al­lah senin üzüntünü gidersin ve borcunu ödesin? Ben, “Evet öğret ya Resûlallah!” dedim. Peygamber Efendimiz (aleyhissalâtü vesselam) şöyle buyurdular: Sabahladığın ve akşamladığın vakitlerde şunları söyle:

اللَّهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ

“Allahümmeinnîeûzübikemine’l-hemmive’l-hazen ve eûzübikemine’l-aczi ve’l-kesel ve eûzübikemine’l-cübnive’l-buhli ve eûzübikemingalebeti’d-deyni ve kahri’r-ricâl.”

Yani “Allahım, tasadan ve hüzünden Sana sığınırım; acizlikten ve tembellikten de Sana sığınırım; korkaklıktan ve cimrilikten yine Sana sığınırım; borca mağlub olmaktan ve düşmanların kahrından da Sana sığınırım.” EbûÜmâme diyor ki, ben bunu yaptım. Allah Tealâ, üzüntümü, kederimi giderdi ve borcumu benden kaldırdı.

Enes b. Malik (r.a) da diyor ki: Rasûlullah’ın devam edip terk etmediği dualar vardır ki, şu dua onlardandır: “Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borçtan ve insanların zulümlerinden Sana sığınırım.”(Tirmizî, Daavât 75; Buhârî, Daavât 36;Ebû Davud, Menasik 24; Müslim, Zikir Dua 15).

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|180|İçinizden birine ölüm geldiğinde, eğer bir hayır bırakacaksa, üzerinize yazılan şudur: Ana-babaya, akrabaya, örfe uygun vasiyette bulunmak. Takva sahipleri üstüne bir hak olarak...
Sura 2