İstihaza (özür) kanı ne demektir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İstihâza, kadından sürekli kan gelmesidir. Bu kana istihâza kanı ya da özür kanı, bu kanı gören kadına da müstehâza denir. Âdet ya da lohusalık dışında gelen kan diye de tarif edilebilir. Bir damarın çatlamasından veya bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Bir kadın gelip Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem), kendisinden sürekli kan geldiğini bildirmiş, Efendimiz de bunun bir damardan kaynaklandığını, hayız zamanında namazı terk etmesini, hayız dışında ise her vakit için abdest alarak namazını kılmasını söylemiştir.[1]

İstihâza kanının, özür teşkil etmesi için tam bir namaz vakti boyunca, abdest alıp farzı kılacak kadar olsun kesilmeden devam etmesi, daha sonraki vakitlerde de en az bir defa kan görülmesi gerekmektedir. Mesela öğle namazı için düşündüğümüzde, abdestle beraber farzın kılınmasının 10 dakika süreceğini farz edersek, öğle namazı vaktinin başından sonuna kadar, kan 10 dakika olsun kesilmiyorsa, o kadın özürlü demektir. İstihâzadan çıkmak için de kanın, bir tam namaz vakti boyunca hiç gelmemesi gerekmektedir. Yani özür hâlinin sona ermesi için mesela öğle namazı vaktinin girişinden çıkışına kadar hiç kan gelmemesi gerekir.


[1] Ebû Dâvud, tahâret 108.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

29|39|Karun'u, Firavun'u, Hâmân'ı da öyle yaptık. Yemin olsun, Mûsa onlara açık-seçik kanıtlarla geldiği halde, yeryüzünde büyüklük tasladılar. Ama öne geçemezlerdi.
Sura 29