Kadın, cenaze namazı kılabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Vefat etmiş olan bir mümin için son duayı yapmak üzere cenaze namazı kılmak, bütün müminler için farz-ı kifâyedir. Cenaze namazının cemaatle kılınma şartı yoktur. Bir erkek veya bir kadın cenaze namazını kıldığında cenaze namazı kılınmış olur. Cenaze namazının rükünleri kıyam ve tekbir olup, onda cemaat şartı aranmamaktadır.

Bu namazı sadece kadınlar kılmış olsalar farz yine yerine gelmiş olur. Kadınlar, bu namazı cemaatle kılabilecekleri gibi tek olarak da kılabilirler. Cenaze namazı kıldıracak imamın arkasındaki cemaat içerisinde kadınların bulunması durumunda imamın arkasında bulunan kadınlar için niyet etmesi şart değildir.[1]

Cenaze namazını kadın erkek yan yana kılabilirse de kadınların erkeklerin arkasında durmaları, namazın âdâb ve huşûuna daha uygundur.


[1] Heyet, Diyanet İslâm İlmihali, 1/360-361.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|273|İnfak edilenler, Allah yolunda kapanıp kalmış, yeryüzünde dolaşamaz olmuş yoksullar içindir. İffet ve onurları yüzünden, cahiller bunları, zengin kişiler sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ve yırtıklık ederek insanlardan bir şey istemezler. Nimet ve imkândan infak ettiğiniz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
Sura 2