Kadın namaz kılarken çocuğunu kucağına veya sırtına alabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Namaz kılan bir kadının, ihtiyaç yokken çocuğunu sırtına veya kucağına alması mekruhtur. Eğer ihtiyaç varsa, çocuğu avutmak için amel-i kesîre[1] girmeden kucağına veya sırtına alabilir zira bir hadiste Peygamberimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) namazdayken torunu Ümame binti Zeyneb’i kucağına aldığı, secdeye giderken yere bıraktığı, ayağa kalktığında tekrar kucağına aldığı rivayet edilmiştir. Âlimlerimiz, Peygamber-i Zîşân Efendimiz’in ihtiyaçtan dolayı veya çocuğu namazdayken kucağa almanın mekruh olmadığını göstermek için bunu yaptığı görüşündedirler.[2]

Netice olarak; çocuğa bakacak başka birinin olmaması gibi bir ihtiyaçtan dolayı namazdayken amel-i kesîre girmeden çocuğu kucağa veya sırta almanın mekruh olmadığını söyleyebiliriz. Ama böyle bir harekette amel-i kesîrden kurtulmak çok zor olacağından mümkün mertebe buna teşebbüs edilmemesi de tavsiye edilir.


[1] Amel-i kesîr; iki elle birden hareket etmek, dışarıdan bakıldığında namaz dışında olduğu görüntüsü vermek veya bir hareketi bir rükünde ard arda üç kere tekrar etmek şeklinde tarif edilmektedir.

[2] İbn Âbidîn, Haşiyet-ü İbn Âbidîn, 4/187.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

83|12|Onu ancak her şımarıp azmış, günaha batmış olan yalanlar.
Sura 83