Kadının doğum yapmada yer seçme hakkı var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bir kadının doğum ve sonrasında kocasının anne babasının yanında rahat edemeyeceğini söyleyerek, kendi anne-babasının yanında kalmak istemesi nasıl karşılanmalıdır. Yani kadının doğum yapmada yer seçme hakkı var mıdır?

Esasen eşlerin bu gibi mevzuları, karşılıklı anlaşarak, birbirlerini kırmadan halletmeleri gerekir. Yani bu gibi durumlarda şartlar değerlendirilmeli, kadının isteğinin haklı bir gerekçesi olup olmadığı araştırılmalı ve hakkaniyetle hareket edilmelidir. Ailede ortaya çıkan problemlerin dışarıdan müdahaleye fırsat verilmeden, sevgi ve müsamaha ölçüleri içinde çözülmesi yoluna gidilmelidir.

Evet, İslam eşlerin birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarına dair hükümler vaz etmiştir. Efendimiz hadislerinde kadınların haklı bir gerekçe olmadan, kocasından izinsiz evden çıkmalarını yasaklamıştır. Çünkü bu gibi durumlar ailede onarılması güç derin yaralar açabileceği gibi, eşler arasında vazgeçilmez bir esas olan güven duygusuna da zarar verebilir. Fakat bu hükme bazı istisnalar da getirilmiştir. Yanında mahremi olan kadının hacca gitmesi, müzmin hastalığa tutulan babasının bakacak kimsesi olmadığında, kadının babasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere yanına gitmesi, kocası evde kadın için gerekli dini meseleleri öğrenmesini sağlamıyorsa, kadının bunun için ilim meclislerine gitmesi gibi durumlarda kocanın izni aranmamıştır.

Bahsettiğiniz konu, dinimizin doğrudan ele aldığı ve hüküm verdiği bir husus değildir. Öyleyse bu konu, dinimiz tarafından insanların kendilerine bırakılmıştır. Buna göre sizin meselenize baktığımızda şunu söyleyebiliriz: Öncelikle hanımınızın isteğinde ne derece haklı olduğunu araştırırsınız. Eğer hakikaten bunda önemli bir maslahat varsa ona müsaade edersiniz. Fakat siz bunu istemiyorsanız, eşinizi ikna etmeye çalışır ve meseleyi germeden karşılıklı anlaşarak halletme yoluna gidersiniz. Yani burada hanımınıza karşı doğru da olsa “Senin benden izinsiz doğum yapmak için yer seçmeye hakkın yoktur” şeklinde onu rencide edici tavırlara girmeden meseleyi çözme yoluna gitmelisiniz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

26|218|O ki görüyor seni kıyam ettiğin zaman.
Sura 26