Kadının en faziletli namaz kılma yeri neresidir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) konuyla ilgili bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: صَلَاةُ الْمَرْأَةِ في بَيْتِهَا أَفْضَلُ مِنْ صَلَاتِهَا في حُجْرَتِهَا وَصَلَاتُهَا في مَخْدَعِهَا أَفْضَلُ مِنْ صَلَاتِهَا في بَيْتِهَا “Kadının odasındaki namazı holündeki namazından üstündür. Mahda’ındaki namaz ise odasındaki namazından üstündür.”[1]

Hadis-i şerifte, kadının, tesettüre en uygun yerde namaz kılması tavsiye edilmektedir. Bu sebeple evin odasında kılınan namazın, oda kapılarının açıldığı salon, hol gibi yerlerdeki namazından daha hayırlı olduğu belirtilmektedir. Mahda’da kılınan namaz ise hepsinden hayırlıdır. Mahda’ oda içerisinde tesis edilen, kadına mahsus daha dar ve küçük bölüme denmektedir.

Nitekim bazı hadislerde kadınların mescide gitmelerine mâni olunmaması tavsiye edilirken, evindeki namazının daha hayırlı olacağı da hatırlatılmış ve لَا تَمْنَعُوا نِسَاءَكُمُ الْمَسَاجِدَ وَبُيُوتُهُنَّ خَيْرٌ لَهُنَّ “Kadınlarınızı mescitlerden menetmeyin, evleri ise onlar için daha hayırlıdır.”[2] buyrulmuştur.

Buna göre kadınlar için namaz kılınacak en faziletli yer, evleridir. Burada şunu da hatırlatalım ki bir kadın kendi evinde kılmış olduğu namazla erkeklerin camide cemaatle kıldığı namaza denk sevaba nail olabilir zira erkekler, sünnet-i müekkede olan cemaatle namaza teşvik edilirken, kadınların evlerinde kılmaları müstehap görülmüştür. Neticede her ikisi de kendilerine uygun görülen şekilde namaz kılmış olurlar ve hepsinin de kendilerine ait sevapları vardır çünkü Allah (celle celâluh), emirlerine uyan hiç kimseyi sevaptan mahrum bırakmaz.


[1] Ebû Dâvud, salât 54.

[2] Ebû Dâvud, salât 53.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

76|31|Dilediğini/dileyeni rahmetinin içine sokar. Zalimlere gelince, onlar için korkunç bir azap hazırlamıştır.
Sura 76