Kadınlar haşama giyerek erkeklerin arasında denize girebilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Kadınların emin bir bölgede kendi aralarında denize girebilirler. Müslüman bir kadının Müslüman bir kadına olan avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Denize girerken göbek ile diz kapağı arasını kapatması gerekir.

Müslüman bir kadının avreti Müslüman olmayan bir kadına nisbetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ile Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arasıdır.

Bundan dolayı İslâm’ı yaşamak isteyen kimse bir plaj müessesesini kurmak isterse, erkek ve kadınların yerlerini ayrı ayrı tesis etmesi ve hem soyunurken hem yüzerken birbirini erkeklerle kadınların birbirlerini görmeyecekleri şekilde planlaması icap eder. Aksi takdirde vebal olur. Ayrıca hem erkek hem kadınlar için göbekten dize kadar bütün vücudu örtecek kadar bir plaj elbisesi hazırlatmak gerekir.

Kadın tarafı için yüksekçe bir duvar çekilmeli ve dışardan görülmeyecek şekilde onlara belli bir saha tahsis edilmelidir ki herhangi bir yerden görülmesinler.

Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre Müslüman olan kadınların gayrimüslim kadınlarla birlikte (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerinde bir sakınca yoktur. Ve onları taklit etmek de caizdir.

Erkeklerin bulunduğu bir plajda tesettürlü mayo ile de olsa yüzmek doğru değildir. Her ne kadar vücudu örtse de tesettürü tam sağlamayacağı için caiz olmaz. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar 2/311).

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

13|38|Yemin olsun, biz senden önce de resuller gönderdik, onlara da eşler ve evlatlar verdik. Hiçbir resul, Allah'ın izni olmadıkça herhangi bir mucize getiremez. Her süre/süreç için bir kitap vardır.
Sura 13