Kadınlara karşı fazla zaafım var. Kendime hâkim olamıyorum, ne yapmalıyım?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Evlenmek için yaşınız müsaitse, yani meselâ üniversiteyi bitirmişseniz, ya da çalışan biriyseniz hemen evlenin. Böylece geç evlenmenin açtığı gediklere meydan vermemiş olursunuz.

Bu işin sihirli formülü yoktur. En kestirme ve kesin çözüm, harama bakmamaktır. Bunun için iradenizi zorlayacaksınız. İrada zamanla kuvvetlenir, kendinizi daha kolay alıkoyarsınız. Hem iradî olarak bakmamakla ayrı zevk gelir insana. Bu zevk, bir kadına bakmanın zevkinden kat kat daha fazladır. Nitekim hadîs-i şerifte öyle buyruluyor, iman zevki vaad ediliyor.

Oruç tutmaya, aç kalmaya çalışın. Günlük yemeğinizi iki öğüne düşürmeye çalışın.

Cehennemi tefekkür edin.

Bakmanın neticesinde yaşadığınız/yaşayacağınız sıkıntı ve pişmanlıkları düşünün. Aynı sıkıntılara maruz kalmayı göze almanın ne kadar büyük cahillik ve aldanmışlık olduğunu hesaba katın.

Allah’ın yarattığı diğer güzelliklere dikkat kesilin. Bir çiçeğin bir ağacın bir dağın bir kuşun güzelliğini tefekkür edin. Kadına bakmaktan zevk aldığınız zamanlara göre daha farklı bir hal hissedeceksinizdir.

Bakıp da ne oluyor ki, baktığın senin mi oluyor, eline ne geçiyor diye nefsinize bir sille vurun.

Teheccüde kalkın ve secdede dua edin.

İnşaallah iradenizin hakkını verirseniz, Allah’ın izniyle kurtulursunuz.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|139|De ki onlara: "Allah hakkında bizimle tartışıyor musunuz? Oysaki Allah hem bizim Rabbimizdir hem sizin Rabbinizdir. Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz size. Biz yalnız O'na/Allah'a gönül verenleriz."
Sura 2