Kadınların gün düzenlemelerinde ölçü ne olmalıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Kadınların altın, para veya ortaya herhangi bir şeyin bedelini koyarak gün yapmaları faize veya harama girer mi?

Kadınların, mahremiyet sınırına riayet ederek kendi aralarında oturup sohbet etmelerinde, helalinden yiyip içmelerinde bir mahzur olmaz. Böyle toplantılar çok faydalı ve manevi ecirli hale de getirilebilir. Mesela; bu şekilde tertip edilen her toplantıda sohbetçi olarak çağrılan takvalı ve bilgili bir hanımefendi, ilim-irfan, zikir-takva adına bir şeyler anlatırsa, böyle birisi bulunamadığında içlerinden biri faydalı bir kitaptan birkaç sayfa okur ve diğerleri dinlerse, aralarında Kur’an’ın manasını, ya da hadis-i şerifleri mütalaa ederlerse, birisi Kur’an okur, diğerleri dinlerse ya da Kur’an okumayı öğrenmeye çalışırlarsa vs., bu toplantılar ibadet halini alır ve çok büyük ecirler kazanırlar.

Yardım olarak birine bir altın vs. almalarında bir mahzur olmaz.

Aksine; böyle toplantılarda mahremiyet sınırına riayet etmezlerse, insanlar açlıktan ölürken, tıka-basa yiyip içip israf ederlerse, dedikodu ve gıybetle meşgul olurlarsa, içlerinde dinle mukaddesatla, örtü vb. ile alay edenler var iken diğerleri onları kuzu kuzu dinler, hatta onlarla beraber gülüp eğlenirlerse, haram mallarla, haram yollarla hediyeleşirlerse, bazı bidatleri dinden sanıp uygularlarsa… bu toplantılar şer meclisleri olur, günaha ve zaman zaman da –Allah korusun- küfre girebilirler.

Görüldüğü gibi kadınların bu gibi toplantılarında diğerlerinin her hafta birisine bir şeyler vermelerinin faizle bir ilgisi yoktur. Ama işin içine faizli bir muamele karıştırılırsa o farklı bir husustur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|51|Ve Mûsa ile kırk gece için sözleşmiştik de siz bunun ardından buzağıyı tanrı edinmiştiniz. Zulme sapmıştınız siz.
Sura 2