Kâinatta renk nasıl oluşur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Güneş ışığı (beyaz ışık) birçok rengin karışımından oluşur. Bunu avizenin bir kristalindeki renklenme (gökkuşağı) ile anlayabiliriz. Beyaz ışık maddelerin üzerine düştüğünde maddeler kendi yapılarına göre ışığın bir bölümünü emer ve bir kısmını dışarı yansıtır. Biz bu dışarı yansıyan kısmını görürüz. Yansıyan kısım hangi renkse madde o renkte görünür. Ayrıca bütün renklerin ana renklerin karışımı olduğunu hatırlayalım. Bu açıklama basit ve genel bir açıklamadır.

Daha teknik bir açıklama enerji ile yapılır. Işık bir enerjidir ve her bir rengin kendine ait bir enerjisi vardır. Madde enerjinin bir kısmını emer bir kısmını yansıtır. Yansıyan enerji hangi renge ait ise madde o renkte görünür. Konu bunlar ile daha detaylı olarak açıklanabilir. Ama bazı temel kavramların bilinmesi gerek.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|24|Harpte elinize geçmiş kadınlar hariç olmak üzere, nikâhlı kadınlarla evlenmeniz de haram kılınmıştır. Bu, üzerinize Allah'ın yazdığıdır. Bunlar dışındakileri, mallarınızı vererek almanız; şunu bunu dost tutmayarak iffetli yaşamanız, zina etmemeniz şartıyla size helal kılınmıştır. Kendilerinden nimetlendiğiniz kadınların mehirlerini onlara bir hak olarak verin. Mehir kesişmeden sonra karşılıklı hoşnutluğa bağlı hallerde üzerinize günah yoktur. Allah, her şeyi bilir, tüm hikmetlerin sahibidir.
Sura 4