Kayınpeder ve kayınvalideye baba-anne demenin hükmü nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Kişinin esas anne-babası, doğumuna vesile olan kişilerdir. Bu hususu bir âyet şöyle ifade eder: إِنْ أُمَّهَاتُهُمْ إِلَّا اللَّائ۪ي وَلَدْنَهُمْ “Onların anneleri sadece kendilerini doğurmuş olanlardır.” (Mücâdile Sûresi, 58/2) Meseleye temel teşkil edebilecek diğer iki âyet de şöyledir: وَمَا جَعَلَ أَدْعِيَآءَكُمْ أَبْنَآءَكُمْ “Evlatlıklarınızı da öz oğullarınız kılmamıştır.” (Ahzâb Sûresi, 33/4);اُدْعُوهُمْ لِاٰبَآئِهِمْ هُوَ أَقْسَطُ عِنْدَ اللّٰهِ “Evlatlara babalarını esas alarak isim verin! Böyle yapmak Allah nezdinde daha doğrudur.”(Ahzâb Sûresi, 33/5). Bu âyetlerden ve bu âyetlerin nazil olması münasebetiyle ifade buyrulan hadis-i şeriflerden âlimlerimizin çıkardıkları netice şudur: Baba insanın kendi babasıdır, anne de kişinin kendi annesidir. Buradan hareketle, eşlerin baba ve anneleri, diğer eş için hiçbir zaman hakiki baba ve anne olmazlar, onların yerini tutmazlar. Bu sebeple onlara anne-baba demek örfen ma’kul ve makbul olsa da bir baba ve anne gibi hürmet ve ikramda bulunmakla beraber, hitap ederken “hacı baba” “hacı anne” gibi uygun bir sıfat ilavesiyle hitapta bulunmak daha uygundur.

Böyle bir hassasiyet, aynı zamanda hakiki anne ve babayı gücendirmeye de mâni olacaktır zira anne babalar, evlatlarının başkalarına anne, baba demelerini sindiremeyip alıngan davranabilirler. Böyle bir gücendirme ihtimaline binaen, eşlerin, başka yerlerde deseler bile kendi anne, babalarının yanında kayınpeder ve kayınvalidelerine baba, anne dememeleri tavsiye edilir. Özellikle arada bir kıskançlık da söz konusuysa bu konuda daha hassas davranılmalı, anne, babaya, kendilerinin her zaman farklı oldukları hissettirilmeli ve tatsızlığa meydan verilmemelidir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

18|13|Biz onların haberlerini sana doğru bir şekilde anlatacağız. Şu bir gerçek ki onlar, Rablerine iman etmiş bir yiğitler grubuydu. Ve biz de onların hidayetini artırdık.
Sura 18