Kaza namazlarına başlamada hangi yaşı ölçü almalıyız?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bir insana namazın farz olması rüşde ermesiyle başlar. Bunun ölçüsü ise erkeklerin ihtilam, kadınların ise aybaşı dediğimiz hayz hallerinin başlamasıdır. Buna göre İslam’a geç uyanmış ve hayatının belli bir döneminde namaz kılmayan insanların kaza namazlarında eğer hatırlayabiliyorlarsa rüşde erme tarihini esas almaları gerekir. Fakat bu dönemi hatırlamıyorlarsa, Ömer b. Abdülaziz döneminde üzerinde icma edilen yaşları esas alabilirler. Bu erkeklerde 15, kadınlarda 11’dir.(el-Mevsuatü’l-Fıkhıyye, 8/191-192)

Yalnız burada şu hususu da belirtelim. İbadetlerde esas olan ihtiyattır. Onun için 4 mevsimin bütün kesitleri ile yaşandığı ülkemizde rüşde erme yaşı, belki sıcak ülkelere nisbetle daha geç olabilir. Öyle de olsa, ihtiyat esasına göre hareket etmeli ve Rabbimize karşı olan bu kulluk borcumuzu rüşde erme tarihini geriye çekerek ibadetlerimizi ikmal ve itmam etmeliyiz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

30|38|O halde, akrabaya hakkını ver. Yoksula, yolda kalmışa da. Allah'ın yüzünü isteyenler için bu daha hayırlıdır. İşte böyleleridir, kurtuluşa erenler.
Sura 30