Kendimizi yetersiz gördüğümüz için üçüncü çocuğu istemiyoruz. Neler tavsiye edersiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: İki oğlumuz var, üçüncüsünü düşünüyoruz ancak çocuk yetiştirmede kendimizi zayıf ve yetersiz buluyoruz. Bu durum üçüncü çocuğu düşünmemize engel oluyor. Bu konuyla alakalı tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Evlenmekten maksat, nesildir. Yani çocuk sahibi olup büyütmektir. Kur’an’da evlenmeye ve evlendirmeye teşvik, Efendimizin beyanlarında ise hem evlenmeye hem de çocuk sahibi olup çoğalmaya teşvik vardır. Büyük zatların evlenmeyle beraber nesil yetiştirmeyi ele almaları ve konunun üzerinde uzun uzun durmaları da, evlenmenin bizzat maksat olmadığını, esas maksadın Efendimizin övüneceği bir nesil yetiştirmek olduğunu ortaya koymaktadır. Öyleyse evlendikten sonra, evlilik ve evlat yetiştirmekten daha kutsi bir vazife yoksa, çocuk sahibi olmayı geciktirmemek lazım.

Netice itibariyle çocuk yaptırmayı geciktirmek değil çocuk eğitimi hususunda eksikliklerimizi gidermekte acele etmek lazım. Çocuk yetiştirmek biraz zordur ama çocuk sahibi olmamayı düşündürecek kadar da içinden çıkılmaz bir mesele değildir. Biraz ilgilenilse, biraz dert edinilse, biraz örnek olunsa, gıdalarına titizlik gösterilse, bir de Allah’tan hidayet, istikamet istenilse çocuklar pek âlâ yetişirler. Zannediyoruz, bazı aileler bu vazifeleri göze alamadıklarından fazla çocuk sahibi olmayı düşünmüyorlar.

İşin bir diğer yönü de şudur: Birinci çocukta gösterilen hassasiyet, ikinci üçüncü çocukta anne-babayı rahat ettiriyor. Yani, anne baba, ikinci çocuğu yetiştirirken de yine hassas yaşamalarına dikkat etmekle beraber birinci çocuktaki gibi yorulmuyorlar. Çünkü birinci çocuk ikinci çocuğa örnek oluyor ya da ikincisi birincisini örnek alıyor. Sonra bu zincirleme devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çekirdekten Çınara isimli kitabını, merhum İbrahim Canan Hoca’nın çocuk terbiyesi kitabını ve benzeri kitapları okumanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

27|66|Hayır, onların bilgileri âhiret konusunda yetersiz kalmıştı. Daha doğrusu onlar ondan kuşku duymaktadırlar. Hayır, hayır! Onlar, onu göremeyecek kadar kördürler.
Sura 27