Kerahette uyumanın hükmü nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bir ibadeti geçirmedikten ve kaçırmadıktan sonra herhangi bir saatte uyku haram değildir. Ancak bazı vakitler var ki, onlarda uyumak hoş karşılanmamıştır. Bunlara kerahet vakitleri denir ve bu vakitlerde uyumanın mahzurları vardır. Kerahet vakitlerinden mesela sabah namazından sonraki uyku rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine -hadisçe- sebebiyet verir. Çünkü rızık için çalışmanın en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakitte uyumaklar sünnete aykırı hareket edilmiş olur. Zira, Allah Resulü (sas) bu vakitte uyumazdı.

Diğer bir kerahet vakti de ikindi namazından akşama kadar olan vakittir. O vakitte uyuyanların çok sersem kalktıkları görülmüştür. Efendimiz bu vakitte uyuyan kimseyi kınamıştır.

Yukarıda anlatılanları dikkate aldığımızda kerahet vaktinde uyumanın haram olmasa bile bütün hayatı bizim için örnek olan Allah Resulü’nün sünnetine aykırı olduğu ortaya çıkmaktadır. Zaten bu vakitlerden birisi çalışıp dinç olma vakti, diğeri de uyuyan insanın iyice sersemlediği bir vakittir. Kısaca bu uykular en azından sünnete aykırıdır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|133|Biz de onlar üzerine, açık açık mucizeler olarak tufan, çekirge, haşarat, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de kibre saptılar ve günahkâr bir topluluk oluverdiler.
Sura 7