Küfretmek abdesti bozar mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Fıkıh kitaplarında abdesti bozan şeyler açıklanmıştır. Bunların arasında küfretmek (sövmek) yoktur. Fakat abdesti bozmasa da bir Müslüman’ın ağzından bu şekilde kötü söylerin çıkması ona yakışan bir davranış değildir. Çünkü ağız ve dil bu şekilde kötü şeyleri konuşmak için değil, hayırlı yerlerde kullanmak için, Kur’an okumak, Allah’ı tesbih ve takdis etmek vs. işler için yaratılmıştır. Dolayısıyla bizler ağzımızdan çıkan kelimelere mukayyed olmalı, hele başkalarını rahatsız edecek, üzecek şeyleri konuşmaktan şiddetle kaçınmalıyız.

Peygamber Efendimiz’in dili muhafaza etmekle ilgili birkaç hadisi şerifi şöyledir:

Bir sahabi anlatıyor: Dedim ki, “Ey Allah’ın Resulü! Benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?” Eliyle dilini tutup sonra: “İşte şu!” buyurdu.” (Tirmizî, Zühd 61)

“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse, (onları günaha karşı korursa) ben de ona cennet hususunda garanti veririm.” (Buharî, Rikak 23, Hudud 19)

“Ademoğlu sabaha erdi mi, bütün azaları, dile temenna edip: “Bizim hakkımızda Allah’tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız!” derler.” (Tirmizî, Zühd 61)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

23|76|Yemin olsun, biz onları azapla yakaladık. Ama yine de Rablerine boyun eğmediler. Sığınıp yakarmıyorlar.
Sura 23