Kur’an dinlerken başka iş yapmak doğru mudur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Kuran-ı Kerim dinlerken az ya da çok konuşmak doğru mudur? Mesela araba kullanırken Kuran CD’si dinliyoruz ve ara sıra konuşuyoruz. Bunda dinen bir sakınca var mı?

Kur’an, saygıyla okunması, dinlenmesi, tefekkürle beraber müzakere edilmesi gereken bir kitaptır. Aslında onun lafzı itibariyle okunması ve dinlenmesinden öte, manasının anlaşılması ve anlaşılan o manaların hayata tatbik edilmesi gerekir. Yani sıralamada bu husus birinci sırada yer alır. Ve bu durum, asırlardan bu yana bizim insanımızın eksikliğidir. Evet, onu tefekkür, tezekkür, teemmül tariki ile okumak, gerekli mesajları alıp hayata taşıma bizim eksikliklerimizin başında gelir.

Fakat hadiselerin tabiî seyri içindeki gelişimi bize ümit vermektedir inşaallah yeni bir dönem gelecek, insanlar İlahi maksadı anlamayı hayat gayesi haline getirecek ve bu dönem bütünüyle Kur’an’ın hakim olduğu dönem olacaktır.

Kur’an’ın bir diğer özelliği, onun ruhlarımıza gıda olmasıdır. Bülbül-ü hoş edâ kimselerin okumuş oldukları Kur’an’ı hepimizin hem de her halükarda dinlemeye ihtiyacı vardı. Bu açıdan otururken, dinlenirken, arabamızda giderken Kur’an zemzemesinin kulaklarımızı gelip okşaması fevkalade güzel şeydir. İnsan bununla niyetinin derinliğine göre sevap kazanabilir.

Fakat o yüce kitaba saygısızlığı ihtiva eden bir düşünce ve tarzla Kur’an dinlemek mahzurlu olabilir.

Kuran-ı Kerimi bir insan sesli olarak okuyor ve biz de bu sesi duyuyorsak, onu dinlemek ve susmak farzdır. Bu esnada başka bir işle meşgul olmak caiz değildir.

Ancak televizyon, bilgisayar ve radyo gibi şeylerden okunan Kuranı dinlemek ise farz değildir. Fakat bu şekilde okunan Kur’an’ı dinlemek sevap kazandıracağı gibi, okunan bu Kur’an’a karşı alakasız kalarak saygı ve edebimizi muhafaza etmemek de, Kur’an’ın ruhuna aykırıdır ve kişi bu fiilinden mesul olur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

28|47|Kendi ellerinin önden hazırladıkları yüzünden başlarına bir musibet geldiğinde hemen şöyle diyorlar: "Rabbimiz, bize bir resul gönderseydin de senin ayetlerine uyup müminlerden olsaydık ne olurdu!"
Sura 28