Kur’an’ı okurken bazı yanlışlar yapıyorum. Ne yapayım?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Her halükârda Kur’an’ı, okumaya ve anlamaya çalışmak lazımdır. Çünkü O, bizim dünya ve ahiret saadetimizin anahtarıdır. Rabbimizin istek ve dileklerini anlamamız ve Allah’a hakkıyla kul olabilmemiz, ancak Kur’an’ı doğru anlayıp hayatımıza tatbik etmemiz sayesinde mümkün olacaktır. Ve yine Efendimiz’in beyanlarından öğrendiğimize göre, Kur’an’ı okuyan kimse için, Onun her bir harfine on sevap verilmektedir. Hatta okunan zamana göre her bir harfine verilen sevap on binlere, Kadir gecesinde otuz bine kadar çıkmaktadır.

Hepimiz özellikle Kur’an’ı yeni öğrenirken, okumamızda hata yapar ve yanlışlardan kurtulamayız. Ama buna rağmen bir taraftan okumaya devam ederken, diğer yandan da Onu eksiksiz ve mükemmel okumanın yollarını araştırır, bir yandan ağzı düzgün kişilerden ders alırken, diğer yandan da, kendi gayret ve çabalarımızla bu hata ve yanlışlarımızdan kurtulmaya çalışırız.

Dolayısıyla yanlış okuyorum diye, Kur’an okumaktan vazgeçilmez. Ama diğer yandan da, bu hatalarımızı düzeltmenin yollarını aramalı ve bu Yüce Kitab’ı kameti kıymetine uygun bir tarzda okumanın yollarını araştırmalıyız. Bunun için de, Kur’anı’ı iyi bilen birinden ders alabilir, bu konuda hazırlanmış CD’lerden veya kitapçıklardan faydalanabilir ya da Kur’an’ı güzel okuyan kimseleri dinleyerek, bu hususta kendimizi geliştirebiliriz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

10|38|Yoksa, "onu uydurdu" mu diyorlar! De ki: "Eğer doğru sözlüler iseniz Allah dışında, elinizin yettiklerini de çağırın da onun benzeri bir sure ortaya çıkarın."
Sura 10