Kurban kesilmesi vacip olan bir haccı yapan kimsenin, kurban kesmeye imkanı yetmezse ne yapmalıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Temettû ve kıran haccı yapan kimseler, maddi imkânlarının yetersizliği gibi çeşitli sebeplerden dolayı kesmeleri vacip olan kurbanı kesemezlerse, üç gün hacda, yedi gün de hacdan memleketine döndükten sonra olmak üzere on gün oruç tutarlar.

Kurban kesilemeyeceği düşünülerek hacda üç gün oruç tuttuktan sonra, kurban kesme günlerinde ve henüz tıraş olmadan önce kurban kesmek mümkün olursa, tutulan oruç kurbana bedel olamayacağı için, kurban kesmek gerekir. Şayet kurban kesilebilecek günlerden sonra bu imkân elde edilirse, tekrar kurban kesilmesi gerekmez.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

33|53|Ey iman edenler! Size bir yemek için izin verilmedikçe Peygamber'in evlerine girmeyin. Vaktini bekleyip durmaksızın çağırıldığınızda girin, ancak yemeği yiyince hemen dağılın. Söze dalıp lafı koyulaştırmayın. Çünkü böyle davranmanız Peygamber'i rahatsız eder. Fakat o size bir şey söylemekten utanır. Allah ise hakkı dile getirmekten çekinmez. Peygamber'in eşlerinden bir şey istediğinizde, onlardan perde arkasından isteyin. Bu, hem sizin kalpleriniz hem de onların kalpleri için daha temiz bir yoldur. Allah'ın resulüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra onun eşleriyle nikâhlanmanız, size helal kılınmamıştır. Böyle bir şey Allah katında büyük bir vebaldir.
Sura 33