Mâ-i müsta’mel nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Abdestte ve gusülde kullanılmış olan suya müstamel su denir. Cenaze yıkanmış su da, yemekten önce ve sonra sünnet olduğu için el yıkanmış su da müstamel sudur. Müstamel su, İmam Azam’a göre ağır necasettir. İmam Ebû Yusuf’a göre, hafif necasettir. İmam Muhammed’e göre temizdir. Fetva da İmam Muhammed’e göredir. Bu suyla necaset temizlenir ama abdest alınmaz ve gusledilmez. İçmek ve hamur yapmak mekruhtur. Müstamel su, dört mezhebin hâkim görüşüne göre temizdir ama Malikîler hariç üç mezhebe göre temizleyici değildir. Dolayısıyla da o suyla tekrar abdest ve gusül alınmaz. Fakat necaset temizlenebilir. Malikîler müstamel suyun temizleyici olduğuna hükmetmişlerdir.

Şu hususu da hatırlatmak gerekir: İmam Âzam ve İmam Ebû Yusuf, müstamel suya necaset nazarıyla bakıyorlarsa, her ne kadar mezhebin genel görüşü olmasa da bu konuda hassasiyet göstermekte fayda vardır. Mesela abdest alırken üzerimize su sıçratmamaya dikkat edebiliriz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

6|12|Sor: "Kimindir gökler ve yer?" Cevap ver: "Allah'ındır." O Allah ki, rahmeti öz benliği üzerine yazmıştır. O sizi, varlığında hiç kuşku bulunmayan kıyamet gününde bir araya mutlaka toplayacaktır. Benliklerini hüsrana yuvarlamış kişiler var ya, onlar iman etmezler.
Sura 6