Maddi ve manevi durumum çok kötü, ne tavsiye edersiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Maddi olarak bir ayı zor geçindirecek bir gelirim var. Anneme bakıyorum. Ne kadar ek iş yaptıysam işim rast gitmedi, nasip olmadı. Evlenmek üzere olduğum bayan maddi sıkıntım olduğu ve annemle kendisine ayrı evler açamadığım için başka biri ile nişanlandı. Maddi durumum yüzünden başka biri ile de bu yola girmekten korkuyorum. Annem de devamlı beni tersliyor. Bunaldım, bırakıp gidemiyorum. Ne yapmalıyım? Dinimiz engel olmasa kendime kıyıcak düzeye geldim defalarca. Kendi kendime ağlama nöbetlerine giriyorum. Bana bir yol gösterin.

Öncelikle bu durum, bir imtihandır. Allah sizi deniyor. İsyan mı edecek, sabır mı diye bakıyor. İnşaallah bu imtihanı kazanırsınız, kazanmaya çalışmalısınız. Talâk suresini okuyun. Orada takva dairesinde hareket edenlere Allah’ın rızık ve çıkış yolları göstereceği beyan ediliyor. Ayrıca fakirliğe, geçim darlığına karşı Peygamber Efendimiz her akşam Vakıa suresini okumamızı tavsiye ediyor. Efendimiz aleyhissalatü vesselam’ın şu mübarek duasını da dilinizden düşürmeyin:

اللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِك مِنْ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ , وَأَعُوذُ بِك مِنْ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَأَعُوذُ بِك مِنْ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ , وَأَعُوذُ بِك مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ

Manası:

Allahım, üzüntüden kederden, acizlikten tembellikten, korkaklıktan cimrilikten, borç altında kalıp ezilmekten ve insanların beni ezmesinden sana sığınırım. (Ebu Davud, İstiaze)

Annenizin konumu önemli. Onun hakkı ve duası, Allah hakkından sonra gelir. Evlenmek hakkınızdır. Günaha girme riskiniz varsa belki de vaciptir şu anda. Ama ailenizi geçindirecek durumunuz yoksa bu durum evlenmenize mani olabilecek bir sebeptir. Aileyi geçindirecek bir durum olsa da hanımla anneniz arasında nasıl bir diyalog olacağını da düşünmek zorundasınız. Geçinemezlerse ayrı bir ev tutmanız gerekecek, bu da şu an mümkün görünmüyor. Beraber yaşasanız, evliliğiniz de annenizle diyaloğunuz da tamamen berbad olabilir.

Şimdi bu durumda size, Allah bir yol gösterinceye kadar annenizle beraber yaşamak ve ona sabretmek düşüyor. Büyük sevaplar kazanacağınız muhakkak. Ahirete yatırım yapmaktasınız şu an. Anneniz ne kadar sizi terslese de siz gönlünü almaya çalışın, bazen aldırmayın, bazen çıkın güzel dost meclislerine gidin ama annenizle tersleşmeyin. Onun o halini bir vaka olarak kabul edin ve kabullenin. Onu bir hasta olarak görmeniz de işe yarayabilir. Hiç olmazsa beklentiye girmezsiniz. Eğer hanımınızla annenizin bir arada yaşayacağını düşünüyorsanız -ki bunu annenizle ve muhatabınızla da görüşmeniz lazım- bu durumda, evlenmek isteyenlere yardım eden Kimse Yok mu gibi bazı yardım müesseseleri var. Ayrıca kaymakamlıklara veya belediyelere müracaat edebilirsiniz. Yardım istemekten çekinmeyin. Çünkü siz, helal bir iş yapmak istiyorsunuz ve ihtiyacınızdan dolayı yetkilileri yardıma çağırıyorsunuz..

Bir diğer tavsiyemiz de şudur: Sizden daha zayıf durumda olan, perişanlık içinde yaşayanlar var. onları düşünün ve teselli verin kendinize. Ağlama nöbetlerine girecek kadar tehlikeli, sıkıntılı bir durumun olmadığını belki o zaman daha iyi idrak eder insan.. Herkes kendi sıkıntılarıyla boğuşuyor ve imtihan oluyor dünyada. Herkese, kendi sıkıntıları büyüktür. Ancak şöyle dönüp etrafımıza baktığımızda bizden daha zor durumda olanları görürüz. Onları görünce şikayete hakkımızın olmadığını anlarız.

Ümit kesmeyin, dua edin, annenizin duasını alın, etrafınıza dua ettirin ve bu arada ek işler aramaya devam edin. Allah kapıları açacak ve kulunu açta açıkta bırakmayacaktır. Sormayı unuttuk: Namaz kılıyor musunuz? Kılmıyorsanız hemen namaza başlayın. Üç ayları da vesile ederek ibadet hayatına adım atın. Bakara suresinde, “namaz ve sabırla Allah’tan yardım isteyin” buyruluyor. Öyleyse diğer sebepleri yerine getirmenin yanında namazla da Allah’tan yardım isteyin. Yardım gördükten sonra da bu yardımlara şükür için namazınıza devam edin.. Allah yar ve yardımcınız olsun..

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

12|50|Kral: "Bu yorumu yapanı bana getirin!" dedi. Elçi kendisine gelince, Yûsuf dedi ki: " Rab edindiğin kişiye dön de sor bakalım, o ellerini kesen kadınların derdi neydi? Rabbim, o kadınların hilelerini çok iyi bilmektedir."
Sura 12