Müslüman’a bıçak doğrultmak sadakayı gerektirir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Müslüman’ın diğer Müslüman’a silah doğrultması doğru değildir. Efendimiz bunu hadiste şiddetle yasaklamaktadır. Ancak bu durumda bu iki kişiden birinin sadaka vermesi gerekir diye bir husus yoktur. Böyle bir iş yapan kimsenin yapacağı şey, karşıdakinden helallik dilemektir.

Sadaka verme gibi bir mecburiyet olmamakla beraber her fırsatta sadaka vermek, Cenab-ı Hakk’ı hatırda tutmak ve Efendimiz’in “Küçük bir hurmayla bile olsa kendinizi ateşten koruyun”hadisini hayata geçirme manasına gelir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|249|Tâlût, askerleriyle yola çıkınca dedi ki: "Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. O halde, ondan içen benden değildir. Ama onu tatmayan bendendir. Eliyle bir avuç alan kişi başka." Bunun ardından, pek azı müstesna olmak üzere ondan içtiler. Nihayet o ve onunla beraber iman edenler ırmağı geçtiklerinde şöyle dediler: "Bugün bizim Câlût'a ve ordusuna karşı hiçbir gücümüz yoktur." Allah'a kavuşacaklarını düşünenler ise şöyle konuştular: "Sayıca az nice topluluk vardır ki, sayıca çok nice topluluğa Allah'ın izniyle galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir."
Sura 2