Namaz kılmak istiyorum fakat kılamıyorum zor geliyor, ne yapmalıyım?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben 26 yaşında hala namazını oturtamayan biriyim. Bir türlü kılamıyorum.. Abdestimi alıyorum fakat kılamıyorum.. ya da onu da almak bana çok zor geliyor. Kılmadığım namazların vicdan azabını kat kat çekiyorum ama bir türlü kalkıp kılmıyorum. Çevremdekilere kıldım diye yalan söylüyorum, çok utanıyorum ama engelleyemiyorum.. Kendimi zorluyorum olmuyor. Ne yapabilirim? Allah aşkına bana bir yol gösterin. 20 gün kıl oturur dediler ama oturmuyor. Bir namazı kılıyorum, kılacağım hepsini diyorum, kazalarımı da kılacağım diyorum ama olmuyor. Sizden yardım istiyorum.

Bütün iş ve amellerimizde olduğu gibi bu konuda da irade başlangıçta çok önemli bir dinamiktir. Evet, irade kullandıkça güçlenen, güçlendikçe de yeni işlere, amellere yönelen bir varlıktır. Bu yönüyle aküye benzetebiliriz iradeyi. Akü durdukça boşalır, çalıştıkça da dolar. Dolayısıyla ben şu işi yapamıyorum, başaramıyorum diyen bir insanın yapacağı en kestirme ve kesin çare, iradesini o yönde zorlamasıdır. Elbette daha sonra da işler mutlaka yine iradeyle devam ettirilecektir ama bilhassa başlarda iradenin hakkını vermek, onu zorlamak; Allah’ın inayetine, yardımına bir davetiye gibidir. Allah, kuluna bakar; o iradesini kullanıyorsa ve niyeti de güzelse onu iyi yöne sevk eder, içine ilham verir ve amelinde muvaffak kılar. Bu yüzden öncelikle yapılması gereken şey, sürpriz ve sihirli bir çözüm beklemek değil  iradenin mahiyetini iyi bilip ona yüklenmek ve onu sistemli şekilde kullanmaktır. Bunu yaparken, Allah’ın insanın mahiyetine koymuş olduğu diğer bazı dinamikler de kullanılabilir. Mesela yaratılanlar üzerinde tefekkür etmek kalbin cilasıdır, onu parlatır. Parlayan kalp iradeye destek verir. Mesela inat duygusu, iradeyi desteklemede kullanılabilir. Yani insan şeytana ve nefsine karşı inatla namazını kılmayı sürdürebilir. Yine mesela cennete olan şevk, insanı ibadete sevk edebilir. Mesela içinde bulunulan ihtiyaçlar, onları büyük bir makama arz etme ve çözüm bekleme duygusu, insanı namazda Allah’ın huzuruna varıp O’na arz-ı ihtiyaçta bulunmaya zorlayabilir.. vs. İnsan kendisine verilen olumlu ve olumsuz yöndeki duygularının hepsini namaz kılmak için kullanabilir. Tabi bunları yapabilmek bir taraftan da okumayı gerektirir. Bu yüzden namazla alakalı bir dizi okuma gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Şu eserleri okuyabilirsiniz:

Bediüzzaman Hazretleri’nin Sözler adlı eserindeki Dördüncü Söz, Dokuzuncu Söz, Yirmibirinci Söz’ün birinci makamı

Bir NT mağazasına gittiğinizde ya da kitapkaynagi.com adresine girdiğinizde bulabileceğiniz kitaplardan bazıları:

1. 5 Vakit 4 Aşir (Namazlardan Sonra Okunan Âyetlerin Tefsiri)

2. Namaza Dikkat

3. Hayat Kaynağımız Namaz

4. İlk Namaz (Ömer Seyfettin Serisi -2)

5. Genç İnsan ve Namaz

6. İlk Namaz

7. Soru-Cevaplı Namaz İlmihâli (Cep İlmihâli Serisi)

8. Asr-ı Saâdet’ten Günümüze Namaz Aşıkları

9. Dinin Direği Namaz

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

58|19|Şeytan onları kuşattı da Allah'ın zikrini/Kur'an'ını onlara unutturdu. İşte bunlar şeytanın hizbidir. Dikkat edin! Şeytanın hizbi hüsrana uğrayanların ta kendileridir.
Sura 58