Namaz tesbihatı öncesinde okunan Âyete’l-Kürsî’yi tesbihe üflemenin dini bir manası var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Peygamberimizin “Âyete’l-Kürsî”yi okuduktan sonra, sağına, soluna veya herhangi bir yere üflediğine dair hadis kitaplarında bir rivayet bulunmamaktadır. Bununla birlikte Peygamberimiz gece yatmadan önce İhlâs, Felak ve Nâs Sûrelerini okuyup, ellerine üflediği ve ardından elleri ile vücudunun her tarafını sıvazladığı hadis kitaplarında zikredilmektedir.

Muhtemelen İslam âlimleri buradan hareketle, “Âyete’l-Kürsî okunduktan sonra vücuda üflenir.” demiş olabilirler. Daha sonra da bu üfleme meselesi, tesbihe intikal etmiş olabilir. Ancak bu uygulamanın sünnetten kaynaklanmadığı bellidir. Dolayısıyla tesbihe üflemek gerekmediği gibi üflemeyen kimseleri de kınamamak gerekir.

 

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

42|23|Allah'ın, iman edip hayra ve barışa yönelik iyi işler yapanlara müjdelediği, işte budur. De ki: "Ben, buna karşılık sizden, yakın akrabamı/Ehlibeytimi sevmeniz dışında bir ücret istemiyorum." Kim bir iyilik/güzellik üretirse onun için, o ürettiğine bir güzellik daha ekleriz. Çünkü Allah Gafûr'dur, çok affeder; Şekûr'dur, iyiliğe karşılık verir/teşekkür eder.
Sura 42