Namaza başlama yaşı kaçtır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben 21 yaşından sonra namaz kılmaya başladım. Bu durumda kaç yıl kaza namazı kılmam gerekiyor?

Büluğ, çocukluğun sona erdiği ve kişinin dinî emir ve yasaklarla mükellef tutulduğu sınırdır. Yani kişi büluğ çağına girdiğinde artık ona namaz kılması, oruç tutması vb. gibi ibadetler farz olacağı gibi, dinin yasaklarını işlediğinde de günah işlemiş olur.

Büluğa erme, erkeklerde gerek rüyada olsun gerekse cima ile olsun meninin (erkeklik suyunun) şiddetle dışarı çıkmasıyla yani kişinin ihtilam olmasıyla olacağı gibi bayanlarda da, hayız halinin başlaması ile vukua gelir. Zaten bundan sonra büluğa eren kişide bazı fiziksel değişiklikler de başlayacaktır. Yani namazın kişiye farz olacağı yaş onun büluğ çağına ermesiyle gerçekleşir.

Ancak eğer kişi 15 yaşına girdiği halde hala kendisinde bu özellikler gözükmüyorsa, kişi hükmen bâliğ sayılır. Yani fizikî olarak ergin olmasa da, 15 yaşından sonra büluğa ermiş kabul edilerek ona dinin emirlerini yapması farz olur.

Ayrıca size tavsiyemiz, eğer büluğa erme yaşınızı tam olarak bilemiyorsanız, bunu büluğun başlangıç yaşı kabul edilen 12 olarak alabilir ve namazlarınızı buna göre kaza edebilirsiniz. Siz fazla kılmış olsanız bile, bunlar nafile yerine geçecek ve inşallah sevabını alacaksınızdır. Zaten Efendimiz de, çocukların yedi yaşında namaza alıştırılıp on yaşına geldiklerinde namazı kılmalarını söylememizi istememiş mi?

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

26|198|Biz onu Arapça konuşmayanlardan birine indirseydik de,
Sura 26