Namaza başlarken dil ile niyet şart mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bütün ibadetlerde olduğu gibi namazda da niyet şarttır. Niyet aslen bir azimden ve kesin bir iradeden ibarettir. Kalbin bir şeye karar vermesi ve bir işin ne için yapıldığını bilmesi demektir.

Namazla ilgili niyet, Yüce Allah’ın rızası için ihlâsla namazı kılmayı istemek ve hangi namazın kılınacağını bilmektir. Niyet kalbe aittir. Kalbden niyet olmaksızın dil ile yapılan niyet geçerli değildir. Namaza başlarken yapılacak olan niyetin illa dille söylenmesi yani niyet edilen şeyin telaffuz edilmesi şart değildir. Niyetin mahalli kalptir. Niyet, yapılacak olan şeyi kalbin kast etmesidir. Hanefî fıkıh âlimleri kalbin kastettiği o ibadete, dilin tercüman olmasını müstehap görmüştür. Yalnız İmam Rabbani’nin bu konuyla ilgili bir görüşü vardır. O koca imam diyor ki, “Gafletin hüküm-fermâ olduğu şu devirde, niyet ağızla yapılmamalı, dilin telaffuzu terk edilmeli. Çünkü ağız bunu söylerken, asıl kalp yapması gerekli olan kastı terk edebilir.”

Buradan hareketle, ağzı ile niyeti söylerken, kalbi ile de bu akdi yapacak ve namaz sonuna kadar şuurluca akdine sadık kalacak olanların Arapça veya Türkçe niyetini söylemesinde bir mahzur yoktur. Aksi halde, dil ile söyleyeyim derken kalp bundan gafil ise bu durum tehlikelidir. Bir müstehap yapayım derken, farz olan niyet terk edilmiş ve namaz batıl olmuş olur.

Sonuç olarak vesveseye mübtela olmuş olabilirsiniz. Şeytanın oyunlarından birisi de budur ki ibadet edenlere vesvese verir. Acaba ibadetim oldu mu, gibi soruları ibadet edenin sinesine bırakır. O şahısta zamanla namazını tekrar kıla kıla, abdestini ala ala kendisinde bıkkınlık ve ümitsizlik hasıl olur. Hafızanallah “zaten benim ibadetimde kabul olmaz ki” deyip ümitsizliğe girer ve büsbütün yoldan çıkar ve şeytanı sevindirir. Değerli Kardeşim bu vesveseye ehemmiyet vermeyiniz ve namazlarım kabul oluyor mu diye teessür etmeyiniz. Zira vesveseler önem verdikçe şişer, büyürler ve başa bela olurlar. Allah’a çokça dua edin ve ona tevekkül kılın. Allah yardımcınız olsun…

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

68|23|Yola koyuldular. Aralarında fısıldaşıyorlardı:
Sura 68