Nikâh nasıl kıyılır? Herkes nikâh kiyabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Nikâhı kıymak için aslında herhangi bir yetkiliye, bir imama yani üçüncü bir şahsa ihtiyaç yoktur. Herkes kendi nikâhını kendi kıyabilir. Ancak, hem nikâhın usulü, nasıl kıyılacağı tam bilinemediğinden usulüne uygun yapılsın diye hem de hayır dualı bir şekilde berekete vesile olması için öteden beri bir imam nezdinde kıyılır olmuştur. Son zamanlarda da belediyenin bir yetkilisinin nikâha nezaret etmesi adet haline gelmiştir.

Nikâhın şartları, iki tarafın karşılıklı kendilerini arz ederek birbirlerini “Ben seni eş olarak kabul ettim” sözüyle kabul etmeleri (arz-kabul), bu kabule iki erkeğin ya da bir erkek ile iki kadının şahitlik etmesidir. Nikâhın şartlarından olmasa da mehrin nikâh sırasında konuşulması da güzel olur. Bu çerçevede kıyılan nikâh caizdir, makbuldür. Arz-kabul olmadan ve şahitler tutulmadan yapılan nikâh geçerli değildir. Bugün çok problem yaşandığı ve süistimallere, mağduriyetlere sebebiyet verdiği için, resmi nikâhtan önce nikâh kıydırılması doğru görülmemektedir. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı da bu yönde karar almıştır. Ancak, eğer iki taraf da birbirinden eminse, eşya alımı, evin döşenmesi, düğün programının hazırlanması vs. işler için gerekli görülüyorsa, belki resmi nikâha bir hafta kala imam nikâhı kıyılabilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

98|8|Onların, Rableri katındaki ödülleri, altlarından ırmaklar akan Adn cennetleri/temiz-bereketli bahçelerdir. Sürekli kalacaklardır orada. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte bu, içi ürpererek Rabbine saygı duyan kişi içindir.
Sura 98