Öğle ve yatsı namazlarının son sünnetleri dört rekat olarak kılınabilir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Öğlenin son iki rekât sünnetini dört rekât kılmak müstehabdır. O zaman ya her iki rekâtta bir selâm verilir veya dört rekât bütün olarak kılınır. Dört rekât olarak kılınacaksa yatsının ilk sünneti gibi kılınır.

Yatsı namazının son sünneti de, dört rekât olarak kılınabilir. Bu halde tamamen ilk dört rekât gibi kılınır. Bununla beraber iki rekâtta bir selâm vermek sureti ile de kılınabilir. Geceleyin kılınan nafile namazlarda daha faziletli olan, böyle iki rekâtta bir selâm vermektir.  (Büyük İslam İlmihali)

Görüldüğü gibi öğle ve yatsı namazlarının son sünnetleri dörder rekât olarak kılınabilir. Ancak Efendimizin bu sünnetleri dört rekât olarak kıldığına dair rivayetler varsa da, hadislerin genelinden anlaşılan, Efendimizin daha çok bu sünnetleri iki rekât olarak kıldığıdır. Zaten öteden beri devam eden ümmetin uygulaması da bunu desteklemektedir. Bunun için öğle ve yatsı namazlarının son sünnetlerini iki rekât olarak kılmanın daha faziletli olduğu, ancak kişinin yerine göre bu sünnetleri dört rekât olarak da kılabileceği şeklinde bir değerlendirme yapmak uygun olacaktır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

26|184|"Sizi ve önceki nesilleri yaratandan sakının!"
Sura 26