Parfüm abdesti bozar mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Parfüm ve parfümeri malzemeleri abdesti bozmaz. Fakat içinde alkol veya necis olan başka bir şey varsa namaza mani olur, temizlemek gerekir. Ayrıca, vücut üzerinde tabaka oluşturuyor da suyu altına geçirmiyorsa abdeste manidir.

Ayrıca bunların sürüldüğü elbiselerle namaz kılmak sakıncalıdır. Her ne kadar kolonya ve parfümün uçucu özelliği olsa da geriye belli miktarda bir eser bırakır ve bu necistir dolayısıyla da bu şekilde kılınan namazın caiz olmayacaktır.

Sonuç olarak abdestiniz bozulmaz fakat bunlarla kılınacak namazların keyfiyeti noktasında problem gözükmektedir. Bu meselede âlimler arasında tam bir ittifaktan bahsedemeyiz. Artık günümüzde alkolsüz esans vb. kokulara ulaşma imkânı bulunduğundan bu tür şüpheli şeylerden uzak durmak Allah’ın Kur’an’da övdüğü mü’minlere, müttakilere (takvalı olanlara) daha uygun bir davranış olacaktır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

59|11|Görmedin mi o ikiyüzlülüğe sapanları ki, Ehlikitap'tan inkâra giden dostlarına şöyle diyorlar: "Eğer toprağınızdan çıkarılırsanız, yemin olsun sizinle birlikte biz de çıkacağız. Sizinle ilgili olarak hiçbir zaman kimseye boyun eğmeyeceğiz. Eğer sizinle savaşılırsa mutlaka size yardım edeceğiz." Allah tanıktır ki onlar kesinlikle yalancıdırlar.
Sura 59