Ramazan ayında bilerek oruç tutmayana kefaret gerekir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben ramazanda bir gün oruca niyet etmedim ve o gün oruç tutmayıp yiyip içtim. Gününe gün tutarım diye biliyordum. Aksini söyleyenler oldu. Şimdi bana 61 gün kefaret mi gerekiyor yoksa gününe gün kaza mı icab ediyor?

Bir gün kaza etmeniz yeterlidir, kefaret gerekmez. Ancak burada bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde, Ramazan ayından bir gün oruç tutmayan kişinin, bütün seneyi oruçlu geçirse bile sevap bakımından o bir güne denk gelmeyeceğini ifade etmiştir. Diğer yandan bir müslümanın mazeretsiz olarak Ramazan orucunu terk etmesi büyük günah sayılmıştır. Bu durumda siz bir gün kaza orucu tutmanın yanında işlediğiniz bu günahın affı için de Cenab-ı Hakk’a tevbe ve istiğfar etmelisiniz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

53|32|Öyle kişilerdir ki onlar, günahın büyüklerinden ve iğrençliklerden çekinip kaçınırlar. Bazı küçük sürçmeler hariç. Hiç kuşkusuz, senin Rabbin affı geniş olandır. Sizi en iyi bilen O'dur: Hem sizi topraktan oluşturduğu zaman hem de annelerinizin karınlarında ceninler halinde bulunduğunuz zaman. O halde kendi kendinizi temize çıkmış göstermeyin; kimin sakındığını en iyi bilen O'dur.
Sura 53