Resim yapmak, ressamlık sanat ve kazancı helal midir? Anne ve baba gibi yakınlarımızın resimlerini evlerimize asabilir miyiz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Dinimizde tapınılmak veya tazim gösterilmek amacıyla fotoğraf, resim ve heykel yapılması haramdır. Âlimlerimiz, İslam ahlakına ve adabına aykırı olmayan, manzara, ağaç, taş ve hatıra resimleri gibi cansız şeylerin resimlerinin yapılmasını ve bu sanatla iştigal edilmesini caiz görmüşlerdir. İslam âlimleri aynı zamanda tapınma ve tazim amacı güdülmeyen ve umumî adaba aykırı olmayan canlı varlıkların resimlerinin yapılmasına da cevaz vermişlerdir. Gerek anne ve babanın, gerekse saygı duyulan kimselerin fotoğraflarını, şüphesiz ubudiyet ve tazim kasdı olmaksızın, evde uygun bir yere hatıra olarak asmak caizdir. Ancak, canlı resmi bulunan yerde namaz kılmanın mekruh olduğu ve resimlerin bulunduğu yerlere meleklerin girmediği unutulmamalıdır. Bu yüzden en güzeli, resimleri evimize asmamak ve kapalı bir şekilde albümde saklamaktır.

Müstehcen ve gayri ahlakî fotoğraf ve resimlerin yapılması veya çekilmesi ise zaten hiçbir şekilde caiz değildir.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

14|31|İnanan kullarıma söyle: Namazı/duayı yerine getirsinler, kendilerine verdiğimiz rızıklardan, hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun olmadığı o gün gelmeden önce, gizli ve açık infak etsinler.
Sura 14