Şehevi hislerimi nasıl kontrol altına alabilirim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: İnsan şehvetvârî duygularını nasıl kontrol altına alabilir? Artık sürekli bu hislerin esiri olmak istemiyorum diyorum ama tekrar bu duygulara kapılıyorum. Kendimi bunlardan nasıl muhafaza edebilirim?

Bu mesele insanoğlunun en büyük imtihanlarından biridir, belki zamanımızın aşılması gereken en zor dağıdır. Ancak çözümsüz de değildir. Evli değilseniz evlenmeli, evliliği geciktirmemelisiniz. Evleninceye kadar aralarda oruç tutabilirsiniz. Bu konuda hadîs-i şerif var. Ayrıca gözünüze sahip çıkmanız, meselenin sık sık muhasebesini yapmanız, hayallerinizi yabancı manzaralardan arındırmaya gayret etmeniz gerekir. Evliyseniz, helâl dairede iktifa etmek için kendinizi zorlayacak, iradenizin hakkını verecek ve sabredeceksiniz.

Evet, meselenin sihirli bir çözümü yoktur. Sihirli çözümden bahsedilecekse, o da iradededir. İrade kullanıldıkça güçlenen bir yapıdır. Eğer o iyi kullanılırsa, artık hiç namahreme bakmayacak, onların tesirinde kalmayacak şekilde güçlenir.

Ayrıca, cennetteki nimetleri düşünmek, burada iştah duyduklarım nasıl olsa ileride ebedî verilecek demek, şehvete karşı konulduğunda kazanılacak mertebeleri mülâhazaya almak, imanın tadını tatmayı büyük bir arzu ile istemek de iradeye kuvvet verir. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

26|77|"Şüphesiz onlar benim düşmanım. Ama âlemlerin Rabbi dostum."
Sura 26