Şehitlik istemek doğru mudur? Bu istek, vazifeden kaçma sayılır mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Şehitlik istenebilir. Zira Efendimiz (s.a.s) şehitlik istemeyi teşvik etmiştir. Bir hadiste     şöyle buyrulmuştur:مَنْ سَأَلَ اللَّهَ تعالَى الشِّهَادَة بِصِدْقٍ بَلَّغَهُ اللَّهُ مَنَازِلَ الشُّهدَاء ِوإِنْ مَاتَ عَلَى فِرَاشِهِ “Bir insan yürekten, ihlâsla şehâdeti arzularsa, yatağında dahi ölse Allah Teâlâ Hazretleri onu şehitler mertebesine ulaştırır.” (Müslim, İmâre 157)

Ayrıca Efendimiz, uzun ve hayırlı bir ömrü istemeyi de teşvik etmiştir. İki kişi gelip Allah Resulü’ne gelip “Ya Rasulallah, hangi insan daha hayırlıdır?” diye sordular. Efendimiz şöyle buyurdu مَنْ طَالَ عُمْرُهُ وَحَسُنَ عَمَلُهُ “Ömrü uzun, ameli de güzel olandır.” (Beyhaki, es-Sünenü’l-kübra, 3/371 (6764).

Öyleyse Allah’tan hayırlı ve uzun bir ömür istemeli, bu ömrü de hayır istikametinde Allah yolunda sarfetmeli, yani sahabe gibi yaşamalı, çatlayıncaya kadar hizmet etmeli sonra da Allah nasip ederse Hazreti Ömer gibi ömrümüzün sonunda da şehit olarak dünyadan ayrılmayı dileyebiliriz.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

18|76|Mûsa dedi ki: "Eğer bundan sonra sana bir şey sorarsam artık bana arkadaşlık etme. Vallahi, öyle bir durumda benden ayrılmakta mazur sayılacaksın."