Buradasınız: Ana SayfaCEVAPLARHelaller ve Haramlar
    

Köpek satmak caiz midir?

Soran : hikmet.net

Tarih : 4/10/2009

Ben petshop işi yapan bir esnafım. Sattığım evcil hayvanların içinde köpekler de var. Bunun hükmü nedir? Veya hangi tür köpekleri satmama cevaz vardır?

Cevaplar

Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir." (Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsâkât, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadisler de göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslam’da menedilmiştir. Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkânı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Hayrettin Karaman, Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, s.58)

***

Köpek alınır, satılır. Yeter ki bir fayda sağlasın, bir iyilik ve hizmeti olsun. Ava çıkınca tavşan tutup sahibine getiren yahut davarı bekleyip çobana yardım eden yahut da bağ, bahçe, ev, bark bekçiliği yapıp hizmette bulunan köpekler fayda veren hayvanlardandır. Bu faydaları için alınıp satılmaları caiz olur. Bunları beslemekte mahzur da olmaz. Ancak, evin içine sokulmayıp dışarıda bekletilmeli, bunların girdiği eve, odaya meleğin girmeyeceği bilinmelidir. Bu bakımdan hiçbir faydası olmayan, sadece süs için evlere sokulan köpekleri bakıp beslemek câiz olmaz. Süs köpeği ihtiyaç değildir. Nitekim uçup giderek havadaki kuşu yakalayıp sahibine getiren şahin gibi avcı kuşların da alınıp satılmaları câizdir. Arslan, kaplan, fil gibi hayvanlar da köpek gibi fayda sağladığı takdirde alınıp satılır. Bunlar derileri için de alınıp satılabilir. Derilerini temizleyip kürk gibi şeylerde istimal etmek caizdir. Hiçbir suretle alınıp satılmayan hayvan domuzdur. Domuz tümüyle necistir. Ne alınır, ne de satılır. Sadece kılları ayakkabı dikişi yapılır, yahut badana fırçası olarak kullanılabilir. Bunun da terki, kullanılmasından evlâdır. (Ahmed Şahin)

Görüldüğü gibi köpeği evde hiçbir faydası olmadan sadece süs için beslemek için tutmak dinimizde menedilmiştir. Bundan dolayı, bu iş için kullanılacağı bilinen köpekleri satmak da aynı şekilde caiz olmayaz Çünkü fıkıh usulünde meşhur bir kaide vardır ki; “Yenilip içilmesi ve kullanılması caiz olmayan bir şeyin alınıp-satılması da caiz değildir”.

Cevaplayan : hikmet.net

Tarih : 6/2/2011