Buradasınız: Ana SayfaCEVAPLARİbadetDua
    

İşlerim hep ters gidiyor, dua olarak ne okuyabilirim?

Soran : hikmet.net

Tarih : 12/12/2010

21 yaşındayım. Benim bir sorum olacak. Ben eskisi kadar ibadet edemesem de çok dua ediyorum. Fakat dikkat ediyorum, dua ettikçe işlerim hep ters gidiyor. Samimi dua mı etmiyorum yoksa dua ettikçe musibetler beni imtihan maksadıyla bırakmıyor mu? Bu duruma çok üzülüyorum. Şu an biriyle evlenmek istiyorum, istihareye yattım iyi gördüm fakat ailevi sebeplerden dolayı olmuyor. Küçüklüğümden beri evimiz çok huzursuz. Herkese faydalı olmaya çalışıyorum, oluyorum da. Fakat kendime bir hayrım yok. Bunun gibi pek çok mesele var. Ne yapmam gerekiyor ya da hangi duayı okumam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevaplar

Birincisi her şey imtihandır, bunu unutmayın.

İkincisi, olaylara bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Mesela hep güzel görmeye, güzel yorumlamaya gayret edin. Göreceksiniz dünyanız farklı bir boyuta girecektir.

Üçüncüsü her gün fetih suresi, inşirah suresi okuyun, Ya Fettah çekin, Rabbişrahli sadri duasını da dilinize alıştırın. Bir de Efendimiz tarafından bir sahabiye öğretilen üzüntüye, fakirliğe, tembelliğe karşı okunması tavsiye edilen duayı sabah ve akşam namazlarından sonra okuyun.. İnşaallah sadrınız, sineniz, kısmetiniz ve işleriniz açılacaktır. Bir gün Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, mescide girdiğinde Ebu Ümame isminde Ensar'dan bir sahabinin mahzun bir şekilde oturduğunu gördü ve sordu: "Namaz vakti değil, neden bu saatte buradasın" Ebu Ümame, "Ya Resulallah, içimde bir sıkıntı var ve borçluyum" dedi. Bunun üzerine Allah Resulü "Sana, üzüntünü giderecek, borcunu ödemene vesile olacak bir dua öğreteyim mi?" buyurdu. Evet diyen Ebu Ümame'ye sabah akşam okuması için şu duayı talim etti:

اَلَّلهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ

Manası: Allahım, üzüntüden kederden, acizlikten tembellikten, korkaklıktan cimrilikten, borç altında kalıp ezilmekten ve insanların beni ezmesinden sana sığınırım. (Ebu Davud, İstiaze)

Dördüncüsü, iyiliklerden şüphe etmeyin ve geri durmayın. İyilik iyiliktir ve kayda geçmektedir. İnşaallah ötede birer mükafaat olarak önünüze çıkacaktır.

Beşincisi, dost meclislerinden ayrı kalmayın. O meclisler, sohbetler, müzakereler mutlaka sizi rahatlatacak ve üzerinize huzur yağacaktır.

Altıncısı, netice itibariyle her şeyin  yine bir imtihandan ibaret olduğunu unutmayın..

Cevaplayan : hikmet.net

Tarih : 6/2/2011