Abdest alirken ayaklarini iradi veya bilmeden yikamayan insana karsi nasil davranmaliyiz?

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifAbdest alirken ayaklarini iradi veya bilmeden yikamayan insana karsi nasil davranmaliyiz?
Emre önce 1 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Hayirli calismalar. 25 yasinda erkek bir ögrenciyim ve mevcut durumdan ötürü bulundugum ülkede kaldigim evdeki 3 diger liseli arkadasa nezaret etmekteyim. Arkadaslardan bir tanesinin bir defasinda abdest alirken, ozellikle ayaklarini yikama safhasini yalnizca eline su alarak ayagina sürmek suretiyle gecistirdigine sahit oldum. daha sonradan da ne yazik ki icime suphe düstü ve birkac sefer daha ayaklarini yikamadigini gozlemlemis oldum. (abdest almak icin girdigi lavaboda gecirdigi süre+ayaklarinin kuru kalmis olmasi).
Bunu dolayli olarak birkac sefer mevzu ettik ancak bir degisiklik gozlemleyemedim. (Arkadas bunu kasitli olarak mi yapiyor yoksa her defasinda unutuyor mu onun ayirdina varabilmis degilim).
Bu gozlemler ile arkadasin genel karakterine dair birtakim ozellikleri iliskilendirdigimizde de kendimi “gercekten abdest almiyor mu acaba?” düsüncesinden bir türlü alikoyamiyorum: Bir yandan tecessüse girdigim düsüncesi rahatsizlik veriyor ve hicbir surette su-i zann etmek istemiyorum. Ancak öte yandan da arkadasin iyiligi ve onun mesuliyetinin de benim üzerimde olmasi mevzusu beni cok zorluyor. 
Bu konuya nasil yaklasmaliyim? (Arkadasimiz bir Lise 3. sinif ögrencisi olup Türkiyeden gectigimiz sene gelmis ve ailenin tek cocugu)

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 1 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Bu konu abdestin farzlarından olduğu için yapılmaması durumunda abdest yerine gelmemiş olur ve kılınan namaz da geçerli olmaz. Siz bu durumu kendisine açıkça anlatmışsanız üzerinizdeki tebliğ etme mesuliyeti ortadan kalkar. İlk etapta anlatma sorumluluğunuzu yerine getirmişseniz bunun daha da ötesinde meselenin üzerine fazla düşmemek iyi olur. Zira bilerek yapıyorsa perdeyi yırtıp iyice bu işi bir inat konusu haline getirebilir. Güzellikle, ara ara anlatarak, çeşitli vesilelerle ona şuur vermeye gayret edebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun…