Alkolsüz icecek

Ali önce 1 ay sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

İyi günler. Avrupa da yaşıyorum ve burada %0 alkol oranı olduğu söylenen biralar satılıyor. Bir kişinin söylediğine göre bira da alkol fermentasyonu başlamasına izin verilmiyor veya %0 alkol oranına kadar alkol uzaklaştırılmış. Biranın %0 alkollü olması durumunda tüketilebilir mı?

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 3 hafta önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Öncelikle belirtmek gerekir ki, isminin “alkolsüz” olması, söz konusu içeceğin hiç alkol ihtiva etmeyeceğini akla getirmemelidir. Zira alkolsüz biralar, % 0.3 ile % 0.5 oranında alkol içermektedir.
Alkolsüz biranin üretimi iki farklı metodla yapılmaktadır. Ya önce alkollü bira üretilmekte, sonra da bu biranın içindeki alkol vakum yardımıyla çekilmekte veya sıcaklıkla buharlaştırılmaktadır. İkinci olarak ise bira yapılırken etil alkol oluşumu tam gerçekleşmeden mayalama işlemi durdurulmakta ve maya ortamdan uzaklaştırılmaktadır. Fakat söylediğimiz gibi her iki yöntem sonucunda da elde edilen ve ismine “alkolsüz bira” denilen içecekte az bir miktar alkol bulunmaktadır.
Alkolsüz biranın fikhî hükmüne gelince, birkaç sebeple bunun içilmesini caiz görmek mümkün değildir. Söz konusu içeceğin bir miktar alkol ihtiva etmesinin yanı sıra, isminin bira olması da Müslümanları bu içecekten uzak tutmalıdır. Ayrıca bu içeceğin tüketilmesi sedd-i zerai prensibi açısından problemlidir. Zira bu tür içeceklerin tüketilmesi insanları biraya alıştıracak, onlar da zamanla alkolsüzünden alkollüsünü tüketmeye başlayabileceklerdir.
Rıfat Oral da haklı olarak konuyla ilgili şu değerlendirmede bulunmuştur: “Alkolsüz bira adı altında satılan mamuldeki alkol oranı çok düşük de olsa (sedd-i zeria açısından) helâl kapsamına alınmamalıdır. Çünkü bu isimle yaygınlaşan içecek ile alkollü biranın reklamı yapılacak ve sonraki nesil için normal bir içecek haline gelecektir. Bunların peşinden alkolsüz rakı, alkolsüz şarap vd. içecekler üretilerek Müslüman dünyanın değerleri sarsılmaya çalışılacaktır. Peygamberimiz içkinin yasaklandığı dönemde içki yapılan kapların bile kullanılmasını yasaklamıştır. Çünkü onlar içkiyi hatırlatmaktadır. İslâm ise bunları zihinden silmek istemektedir.”