Bankadan kredi çekip borç verdiğimizde faizini geri istemeli miyiz?

Sorular ve CevaplarıKategori: Ticaret (Faiz, Alış veriş, Banka v.s.)Bankadan kredi çekip borç verdiğimizde faizini geri istemeli miyiz?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Selamun aleykum.. Benim sorum su ben bes sene once abimin ihtiyaci oldugu icin bankadan. Faizli kredi cektim. 30.000tl abime verdim. 3000 tl de faizine verdim.. Bir senede borcumu odedim. Cektigim paraya hic dokunmadan abime verdim.. Simdi abim sebep oldugu icin 33.000 tl odemek istiyor bana.. Ben de ona 30.000 verdigimi 3000 tl alirsam tefeci konumunda oldugumu belirttim.. Bir daha harama girmek istemiuorum.. Abim bu niyetle dahi olsa yani sebep oldugu icin bana faizini verebilirmi.. Yani zararimi karsilamasi beni gunaha sokar mi.

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Meseleye verilen alınan miktar açısından değil, hakikatte sizin abiniz yüzünden ne kadar borca girdiğiniz yönüyle bakılmalıdır. Çünkü akitlerde asıl olan manadır, şekil değildir. Siz abinize 30000 lira vermişsiniz ama onun yüzünden 33000 lira borçlanmışsınız. Abiniz sizin uğradığınız bu zararı tazmin etmek istiyor ve  siz de bunu kabul ediyorsunuz. Bu yönüyle bir mahzur bulunmuyor. 
Not: Ne olursa olsun, hayati bir tehlike söz konusu olmadıktan sonra faizli kredi işlemlerine girmeyiniz.
Selametle kalın