Bebeği yüz aşağı yatırmanın hükmü nedir ve kardeşlerin odası kaç yaşında ayrılmalıdır?

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifBebeği yüz aşağı yatırmanın hükmü nedir ve kardeşlerin odası kaç yaşında ayrılmalıdır?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Bebeklerin gazi rahat çıksın ve daha uzun ve rahat uyusun diye yüz aşağı yatırmanın hükmü nedir? Sakıncalı mıdır? Bir de kız ve erkek kardeşlerin odası kaç yaşında ayrılmalıdır?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Öncelikle yüzüstü yatmak haram değildir. Fakat Efendimiz sav bu şekilde yatmanın Allahın sevmediği bir yatış olduğunu bildirmiştir. (Tirmizî, Edeb 21) Çocuğun sağlığı için böyle bir yönteme başvurulması gerekiyorsa dediğiniz şekilde yapılabilir. Fakat alışkanlık haline gelecek şekilde alıştırılmaması daha uygun olur. 
İkinci sorunuzun cevabı ise çocukların odalarını ayırmak gibi bir mecburiyet yoktur. Önemli olan çocuklarla ebeveynin odalarının ayrılmasıdır. Kız çocuklarla erkek çocukların odalarının büluğ çağında ayrılmaları gerektiğini söyleyenler de vardır. Fakat bu bir mecburiyet değil, işin adabı açısındandır. yoksa giyim kuşama, edebe âdaba dikkat ettikten sonra böyle bir zaruret söz konusu değildir.
Selametle kalın..