Bebek kusmuğu necis midir?

Misafir önce 3 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Anne sütü ile beslenen bebeğin kusmuğu bulaşmış kıyafetle namaz kılınır mı? Kılınmazsa bilmeden kılınan namazlar kaza gerektirir mi?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet Admin’in profil fotoğrafıHikmet Admin Personel cevaplandı 3 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Fethü’l-Kadîr’de şöyle deniliyor: “Bir çocuk emer de sonra kusarak annesinin elbisesine bulaşırsa ağız dolusu kustuğu takdirde pistir ve dirhem miktarını geçerse namaza mânidir. İmam Hasan’ın İmam A’zam’dan rivayetine göre pek fazla olmadıkça namaza mâni değildir. Çünkü emdiği süt her vecihle değişmemiştir. Sahih olan da budur”. (İbn Abidin, Necasetler Babı)
Eğer bebek henüz sadece süt emip bu şekilde kusarsa bu necis olmaz. Ama mama gibi yemek türünden bir şeyler yedikten sonra kusarsa bu takdirde necaset-i galiza yani ağır necasete girer. El ayasından fazla miktar yer kaplarsa elbisede bu namaza manidir. Yıkanması gerekir.
Aynı şekilde bebeğin büyük abdesti, namaza mani olan diğer necasetler gibidir. 3 grama kadar müsaade edilmiştir. İdrarın ise sınırı el ayası kadardır. Fazlası namazı bozar. Fakat hiç gıda almamış tamamen anne sütü ile beslenmiş bebeğin idrarının üzerine su dökmekle temizlenmiş olur.
Selametle kalın