Birbirimizle Imtihan Ya da Vurdumduymazlik

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifBirbirimizle Imtihan Ya da Vurdumduymazlik
Ahirzaman’in profil fotoğrafıAhirzaman önce 8 ay sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Kiymetli ustadlar, Bu soru cok sayida kisinin istegi uzere sorulmustur:
Su anda hizmet erleri olarak gecirmekte oldugumuz olagan ustu zor sartlarda bile, ozellikle onde giden ve bizlere rehberlik yapma konumunda bulunanlar dahil ev alma, ikinci evi alma, araba alma, esine de araba alma, arabanin modelini yukseltme, tatil yerleri hayalleri kurma… gibi gercekten bir hizmet insani olarak -sahsen beni tiksindiren- bizlere hic yakismayan durumlar yasanmakta. Bu durumda nasil hareket etmeliyiz? Yanlis anlasilmasin, bende de olsun diyerek sizden fetva almaya calismiyorum. Bu yapilanlar tumuyle yanlis -sahsen bence hizmetin ruhuna ihanet- davranis ve tutumlara karsi tavrimiz ne olmali? Hizmette olmayan birilerinin yaptiklari yanlislar karsisinda susan insanlara hic acimadan pervasizca `dilsiz seytan` damgasi vuran bir hizmet erinin, boyle bir yanlis karsisinda ne yapmasi gerekiyor?
Ayrintili ve tatmin edici, yuregimize su serpecek cevaplarinizi heyecanla bekliyoruz. 
Hurmetler. Allah (c.c) sizlerden razi olsun. Iyi ki varsiniz.

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 7 ay önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Açıkçası sorduğunuz bu hususlar, şahısları ilgilendiren konulardır. Bir kişinin kendisinin ev alma, araba alma hakkı vardır. Yeter ki bunu gayrimeşru yollardan yapmasın. Yani bahsettiğiniz konumda bulunanlar gelirlerine göre orantısız şekilde zenginleşiyorlarsa bu durum büyük bir problem teşkil eder.
Öte yandan özellikle önder konumunda olan insanlar için ideal olan dünyalık peşine düşme görüntüsü vermemeleridir. Ancak ifade ettiğimiz gibi bu subjektif mükellefiyet alanına giren bir konudur. Ev almak araba almak günah değildir. Yeter ki insan bunları gaye-i hayal haline getirmesin. Bunlara ulaşmak için gayrimeşru yollara sapmasın. Bu tür durumlarda bizim tavsiyemiz insanların kişisel servetlerini değil hareketlerinin kontrol edilmesidir. Başka türlü fitne kapıları açılmış olur. Ev almak, araba almak büyük bir günahmış gibi davranmak insanları başka düşüncelere, başka yollara da sevkedebilir. Hizmet insanlarının özellikle Batı’ya göç etmesiyle ev ve araba alma durumları sıklıkla yaşanacak. Özellikle Batı dünyasında finansal rahatlık bunu gerektirecek. Öte yandan Batı’da ev ve araba Türkiye’deki gibi bir lüks değil belki ihtiyaç olarak görülüyor. Ev ve araba sahibi olmak buralarda çok da abartılacak üstünde durulacak şeyler değil.
Tabi ki sizin endişelerinizi anlıyoruz. Yaşatma idealine kilitlenmiş hizmet erlerinin bu tür düşüncelere girmeleri elbette üzücü. Ancak dediğimiz gibi nasıl evlenmek insanın bir ihtiyacı ise mal mülk sahibi olmak da beşeri bir ihtiyaçtır. Meseleyi subjektif alandan çıkarıp objektif kurallar koyarsak insanlar buna göre yaşamakta zorlanırlar. Bu kişinin kendi imanına, hizmet düşüncesine göre yorumlayıp karar vereceği bir durumdur. Allahu a’lem..