Bitcoin ve bitcoin madenciliği helal midir?

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Sorular ve CevaplarıKategori: Ticaret (Faiz, Alış veriş, Banka v.s.)Bitcoin ve bitcoin madenciliği helal midir?
Misafir önce 5 sene sordu

s.a.
son zamanların yurtdışındaki yükselen furyası sanal para birimi bitcoin madenciliğinden elde edilen gelir helal midir?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 5 sene önce

Bilgisayar ağları üzerinde merkezi olmayan bir sistemde üretilen ve kullanılan dijital para birimlerinin ( en bilineni bitcoin ) arkasında herhangi bir merkezi otorite bulunmamaktadır. Paraların güvenliği tamamen kullanılan şifreleme algoritmasına dayalıdır. Bu algoritmanın da düzgün çalışması sisteme bağlı (şifre çözme ya da üretme) cihazlar tarafından yapılır. Ve sistem( yazılım) tarafından da bu cihazlar ödüllendirilir.( Para basma diye tabir edilecek olayın özü budur) . Herkesin bilgisayarına kuracağı bir yazılım ile cüzdan sahibi olabileceği , para almak için online döviz bürosu ya da kendi cihazları kullanabileceği bir sistemdir. Bazı özellikleri:
– Toplamda 21 milyon bitcoin üretilecektir. ( yaklaşık 140 yılda) Yani piyasada var olacak toplam para miktarı bu rakamı geçemeyecektir.
– Ortalama her 10 dakikada sisteme katkıda bulunan cihazlara(madenciler) 25 bitcoin ödül verilmektedir. Ve bu ödül her 3,5-4 yılda bir yarıya düşmektedir.
-İşlemler geri döndürülemezdir. Bu yüzden bir satıcıya paranızı gönderdiniz ama aldığınız ürün hatalı ya da bozuk çıktı , o saatten sonra karşı tarafın insafına kalırsınız. Aslında bu yönüyle nakit paraya benzemektedir.
-Hesabınızı çaldırırsanız ( bilgisayar korsanları tarafından çalınırsa) paranızı geri alabileceğiniz bir merci bulunmamaktadır. Fakat güvenlik açısından önlemlerini almak mümkündür)
-Serbest piyasada alınıp satılmaktadır. Değeri her ne kadar serbest piyasada belirlense de sınırlı sayıda olması hızlı fiyat hareketleri göstermesine sebep olmaktadır. Fakat sınırlı sayıda olması kimileri tarafından para değil emtia gibi değerlendirilmesine sebep olmuştur. Yine bu sınırlılıktan ötürü bitcoinin deflasyoner bir yapısı olmaktadır. Bu da zaman içerisinde sürekli olarak değer kazanmasına sebep olmaktadır.(Sistemdeki cihazların , sistemin güvenliğini sağlaması koşuluyla) -Uçak bileti alabilir , lokantada yemek yiyebilir ve daha fazla bir çok şeyi alabilirsiniz.
-Paranın değerini etkileyecek en önemli faktör , sistemde ciddi bir güvenlik açığının tespit edilmesi , böyle bir durumda paranın değeri çok ciddi bir şekilde düşebilir. Ama zaman içerisinde buna benzer olaylarda hızlı bir şekilde müdahale edilmiş ( yazılım güncellenmiş) , 2011 yılındaki ciddi düşüşten sonra öyle bir vaka yaşanmamıştır.
Genel olarak bitcoin sistemi bu şekilde cereyan etmektedir. Tabi meseleye yabancı olduğumuzdan dolayı tamamen kavramamız zaman alacaktır.. Bu durumda anlayabildiğimiz kadarıyla size cevap verelim:
Dinimizin ortaya koyduğu alışveriş şartları arasında, aldatmama/aldanmama, şeffaflık, reellik (hayali olmaktan ve spekülasyonlardan uzak olmak), miktarın, maldaki vasıfların, ödeme ve teslim zamanının, ödeme şeklinin, ödeme çeşidinin vs. belirli olması vardır. bir de paraların ve parayı temsil eden şeylerin karşılıklı mübadelesinde peşinlik şartı söz konusudur. araya vade girerse faiz oluşur.
Şimdi bu çerçevede kendi yaptığınız ortaklığı değerlendirebilirsiniz: yaptığınız iş güvenli mi, aldanmaya ve aldatmaya kapalı mı, şeffaf mı, bahsedilen hususlar belirli mi? bütün bu hususlarda içiniz rahatsa, işinizi yapabilirsiniz.. rahat değilseniz, tedbirli olmakta fayda vardır..(biz tam olarak böyle bir işin içine girmediğimiz için ne kadar güven verdiğini bilmemekteyiz. Bahsettiğimiz hususlar çerçevesinde değerlendirebilirsiniz.)
hayırlı kazançlar.. Selametle kalın