Bu nikah caiz mi ?

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifBu nikah caiz mi ?
MuraT-06’in profil fotoğrafıMuraT-06 önce 1 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

İyi çalışmalar. Bir arkadaşım Avrupa ülkelerinden birinde yaşamaya başladı. Ve Yabancı bir kadınla gönül bağı var. Kadının yakın zamanda müslüman olduğunu söyledi. Şimdilik namaz, tesettür vs gibi ibadetleri yok. Bunların resmî nikah yapmadan sadece dini nikahla bir evde yaşamaları caiz midir ? Dini nikaha iki tarafında ailesi katılmadı. Ailelerinin haberinin olduğunu söyledi. Nikahta Hanımefendiyi tanıyan kimse yoktu. Sadece damadın arkadaşları ve onların eşleri 8-9 kişi vardı. Bu arkadaş beraber yaşamayı düşünüyor, dinen bir sakıncası olmadığını düşünüyor ve söylüyor. Sizce bir sakıncası var mı ? Resmî nikah yapmadan, bu şartlarda sadece dini nikah caiz midir ? Karşı tarafta bir bağlayıcılığı yok denecek kadar az iken. Ya da ayrılsalar erkek istemeden kadının haklarını koruyacak ve alacak, yaptırım uygulayacak bir kurum yok iken dini nikah caiz midir ?

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 1 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Aşağıda benzer bir soruya verdiğimiz cevabımızı gönderiyoruz. Hayırlı günler…
Şahitler huzurunda dini nikah yapmak caizdir. Ancak resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikâhın resmi nikâhtan sonra veya bir hafta önce yapılmasını gerekli buluyoruz.
Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikâhların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikâh üzerinde ısrarla durulmuştur.
Bazıları yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Hâlbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.
Bir kadın ve erkek, aileden haberli veya habersiz şahitler huzurunda nikâhlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. “Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım” “Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı” gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu açıdan her ne kadar gizli olarak şahitler huzurunda nikahlanmak geçerli ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.